Putin ja Lukašenko arutavad Sotšis mitu päeva integratsiooni

Venemaa president Vladimir Putin ja Valgevene president Aleksandr Lukašenko Sotši mägikuurordis. Nende vahel istub Lukašhenko poeg Nikolai.
Venemaa president Vladimir Putin ja Valgevene president Aleksandr Lukašenko Sotši mägikuurordis. Nende vahel istub Lukašhenko poeg Nikolai. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Valgevene president Aleksandr Lukašenko saabus kolmapäeval kolmeks päevaks Sotši, kus peab kõnelusi ja suusatab koos Vene presidendi Vladimir Putiniga.

See on 25. detsembrist saati nende kolmas kohtumine.

Kremli teatel keskenduvad kõnelused kahepoolsetele küsimustele ja "integratsiooniprotsesside väljavaadetele".

Viimastel kuudel keerlevad kuulujutud, et Moskva survestab Valgevenet integratsiooni suunas, eesmärgiga luua ühisriik ja panna selle etteotsa Putin. Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov eitab väiteid, et Kreml soovib "ühendatud" riigi kaudu pikendada Putini võimuaega, kui tema neljas ametiaeg presidendina 2024. aastal lõpeb.

Kohtumise eel kiitsid Putin ja Lukašenko meediale kahe riigi tihedaid suhteid ning tõrjusid hiljutisi väiteid lahkhelidest.

"Meil on ees suur päevakord -- täna ja järgmisel kahel päeval," lausus Putin Lukašenkole ja nimetas Valgevenet Venemaa "kõige tähtsamaks strateegiliseks partneriks".

"Tean, et on tõrkeid ja probleeme nagu sõprade vahel ikka. Loodan, et tulevikus need probleemid lahendatakse, nagu seda on tehtud varem," lisas Putin.

Lukašenko rõhutas, et "Valgevene ja Venemaa sidemed on vankumatud, olenemata sellest, mida keegi kirjutab või ütleb".

Venemaa on Valgevene kõige lähedasem liitlane ning riigid leppisid 1999. aastal kokku "liitriigi" loomises. Venemaa peaminister Dmitri Medvedev ütles detsembris, et Moskva on valmis Valgevenega tihedamalt lõimuma, näiteks läbi sama valuuta kasutuselevõtu ning kohtu- ja tollisüsteemide jagamise.

Lukašenko on varem süüdistanud Moskvat Valgevene santažeerimises integratsiooni suurendamise eesmärgil. Jaanuaris teatas ta, et kahe riigi ühendamine "pole päevakorras".

Lisaks rõhutas Lukašenko detsembris, et Moskva lähenemine on: "Kuulge, siin on teie nafta, aga hävitage oma riik ja saage Venemaa osaks."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: