Pakistan teatas kahe India sõjalennuki allatulistamisest Kashmiris

{{1551244200000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Pakistan tulistas kolmapäeval oma Kashmiri õhuruumis alla kaks India õhujõudude lennukit, teatas relvajõudude kõneisik ja lisas, et kaks India pilooti on kinni võetud. Tegemist on järjekordse eskalatsiooniga kahe tuumarelva omava riigi omavahelistes niigi pingelistes suhetes.

"Pakistani õhujõud tulistasid Pakistani õhuruumis alla kaks India lennukit," ütles kindralmajor Asif Ghafoor Twitteris ja lisas, et üks lennuk kukkus alla Pakistani Kashmiris ja teine India pool kontrolljoont. (BBC otseblogi saab lugeda SIIN.)

Samas eitas Pakistan India väiteid, justkui oleks ka üks nende lennuk alla tulistatud.

India on omalt poolt kinnitanud ühe sõjalennuki MiG-21 kaotamist. India teatel on piloot kadunud ning hetkel uuritakse väiteid tema vangi langemise kohta.

Vastaspoolte selgitused

Ghafoor ütles, et lennukid tulistati alla pärast seda, kui Pakistani Lennukid lendasid jõudemonstratsiooniks üle Kashmiri kontrolljoone India poolele ja andsid löögi mittesõjalistele sihtmärkidele nagu laod.

Pärast seda tuli kaks India lennukit üle kontrolljoone Pakistani õhuruumi, rääkis ta.

Pakistani õhujõud olid valmis, võtsid India lennukid sihikule ja tulistasid mõlemad alla, jutustas ta. "Üks vrakk kukkus meie pooele, teine nende poolele."

Ghafoor lükkas tagasi väite Pakistani lennuki F-16 allatulistamisest, öeldes, et ühtegi sellist lennukit ei kasutatud. 

India välisministeeriumi pressiesindaja Rajeesh Kumar teatas "India poolel sõjaliste rajatiste sihtimise" operatsioonis osalenud Pakistani hävitaja allatulistamisest.

"Maaväed nägid Pakistani lennukit langemas taevast alla Pakistani poolele," ütles ta.

"Meie kaotasime kahjuks ühe MiG-21. Piloot jäi kadunuks. Pakistan väidab, et ta on nende käes vahi all."

Lisaks sellele kukkus India Kashmiri suurima linna Srinagari lähedal alla helikopter, mis läks põlema. Kolm inimest sai surma, teatasid ametnikud ja lisasid, et allakukkumise põhjust uuritakse.

India ja Pakistani pingete ohtliku eskaleerumise taga on 14. veebruri enesetapurünnak India Kashmiris, milles sai surma 40 sõjaväelast. Rünnaku võttis omaks äärmusrühmitus Jaish-e-Mohammed (JeM), kelle toetamises India süüdistab Pakistani.

Pakistan: me ei taha Indiaga sõda

Pakistan ei taha liikuda Indiaga sõja puhkemise suunas, ütles relvajõudude pressiesindaja.

"Me ei taha eskalatsiooni, me ei taha liikuda sõja suunas," ütles kindralmajor Asif Ghafoor garnisonilinnas Rawalpindis ja kutsus Indiaga kõnelusi pidama.

Ta lisas, et kaks India pilooti võeti kinni, üks neist on vahi all ja teine haiglas.

Pakistani peaminister pakkus Indiale kõnelusi pingete leevendamiseks

Pakistani peaminister Imran Khan pakkus kolmapäeval Indiale kõnelusi pingete leevendamiseks kahe riigi vahel pärast teateid sõjalennukite vastastikusest allatulistamisest vaidlusaluses Kashmiris.

"Ma kutsun taas Indiat tulema läbirääkimiste lauda," ütles Khan, kes on ka varem kutsunud New Delhit dialoogile.

"Kui eskaleerumine algab siit, siis kuhu see viib?" küsis ta, viidates mõlema riigi tuumaarsenalile.

India ja Pakistan sulgesid oma lennuväljad tsiviillendudele

India sulges oma lennuväljad Kashmiris tsiviillendudele, teatas meedia kolmapäeval.

Uudisteagentuur Press Trust of India ütles, et need lennuväljad asuvad Srinagaris, Jammus ja Lehis.

Lennuväljad suleti tsiviillendudele peatselt pärast seda, kui piirkonnas kukkus alla India sõjalennuk.

Pakistani tsiviillennundusamet teatas samuti kolmapäeval, et sulges riigi õhuruumi kõigile tsiviillendudele seoses pingete eskaleerumisega Indiaga.

Välisminister: India tahab õhulöökide järel eskalatsiooni vältida

India tahab vältida "olukorra edasist eskaleerumist" pärast õhurünnakute korraldamist islamiäärmuslaste laagrile Pakistani territooriumil, ütles välisminister Sushma Swaraj kolmapäeval.

Hiinas visiidil viibiv Swaraj ütles, et India sõjavägi ei võtnud õhurünnakutes sihikule Pakistani "sõjaväerajatisi", ja nimetas operatsiooni "ennetavaks löögiks" Pakistanis tegutseva rühmituse Jaish-e-Mohammad uue rünnaku ärahoidmiseks Indias. 

Swaraj rõhutas kõnelustel Hiinas oma kolleegidele Pekingist ja Moskvast, et sihtmärk valiti vältimaks tsiviilohvreid.

Ministri sõnul langetati otsus, pidades silmas Pakistani jätkuvat keeldumist tunnistada terroristlike ühenduste tegutsemist oma territooriumil ja soovimatust nende vastu tegutseda ning lähtudes usaldusväärsest infost, et Jaish-e-Mohammad kavandab uusi rünnakuid.

"Selle ennetava löögi piiratud eesmärgiks oli tegutseda otsustavalt Jaish-e-Mohammedi terroristliku taristu vastu, et ennetada veel üht terrorirünnakut Indias," sõnas Swaraj.

"India ei soovi näha selle olukorra edasist eskaleerumist. India jätkab tegutsemist vastutustundlikult ja vaoshoitult."

India teatas teisipäeval õhurünnaku korraldamisest islamistide laagrile Pakistanis. India teatel tegid islamistid ettevalmistusi enesetapurünnakuteks India linnades ning väidetavalt tapeti "väga suur arv" Jaish-e-Mohammad (JeM) võitlejaid. 

Pakistani ametnikud on kinnitanud, et India sõjalennukid heitsid pomme riigi loodeosas Balakotis, kuid lükkasid tagasi väited, et õhulöögis oli ohvreid või purustusi. 

Tegemist oli India esimese õhulöögiga Pakistani territooriumil alates kahe riigi sõjast 1971. aastal.

JeM korraldas 14. veebruaril pommirünnaku India Kashmiris, milles hukkus 41 India sõdurit.

Pompeo: USA kutsus Indiat ja Pakistani vaoshoitusele

USA välisminister Mike Pompeo kutsus kolmapäeval Indiat ja Pakistani vaoshoitusele ajal, kui kaks Lõuna-Aasia tuumariiki on jõudnud sõjalise konflikti veerele, ja ärgitas Islamabadi terroristide vastu samme astuma. 

"Me julgustame Indiat ja Pakistani vaoshoitust ilmutama ja vältima iga hinna eest eskalatsiooni," ütles Pompeo avalduses pärast telefonivestlusi kahe riigi välisministritega. 

Kõnelustel Pakistani välisministri Shah Mehmood Qureshiga rõhutas Pompeo enda sõnul "praeguste pingete deeskaleerimise tähtsust sõjaliste tegevuste vältimise teel ning kiireloomulist vajadust, et Pakistan astuks sisulisi samme selle territooriumil tegutsevate terrorirühmituste vastu". 

Hiina kutsub taas Pakistani ja Indiat dialoogile

Hiina kutsus kolmapäeval taas Indiat ja Pakistani vaoshoitusele ja dialoogile.

Üleskutse tehti pärast Islamabadi teadet kahe India sõjalennuki allatulistamisest vaidlusaluse Kashmiri Pakistani õhuruumis.

"Me loodame, et nii India kui Pakistan suudavad end vaos hoida, võtta initsiatiivi, mis aitab kaasa dialoogile, on valmis poolel teel vastu tulema ja tegema aktiivsemaid pingutusi Lõuna-Aasia kestva rahu ja stabiilsuse nimel," ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lu Kang.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: