"Välisilm": India ja Pakistani tülis saabus kainenemine kiiresti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Tundub, et suurt sõda India ja Pakistani vahel sedakorda siiski ei puhke. Rongiliiklus kahe riigi vahel taastati esmaspäeval, samuti avati Pakistani õhuruum taas rahvusvahelisele lennuliiklusele. Õhuruumi suletus tekitas nii Euroopas kui Aasias tõsiseid probleeme, paljud lennud tühistati, teised pidid tegema pika ringi ümber Pakistani, mis raiskas nii aega kui raha.

Probleemid lennuliiklusega on aga üsna tühised selle kõrval, mis kogu rahvusvahelisel üldsusel korra hinge hirmust kinni tõmbas - võimaluse kõrval, et kahel tuumariigil puhkeb omavaheline tõsine konflikt.

Sellisele võimaluse vihjas ka Pakistani peaminister Imran Khan: "Kas me võime lubada endale valearvestust nende relvade puhul, mis meil on? Kas me ei peaks mõtlema, mis saab siis, kui sündmused arenevad? Siis ei käi ei minu ega Narendra Modi jõud neist enam üle."

Pakistan ja India on varem Kashmiri pärast maha pidanud juba kolm sõda, kumbagi pole huvitanud kohalike arvamus, kes tahaksid pigem iseseisvat riiki. Vahemärkusena olgu öeldud, et see arvamus ei huvita ka Hiinat, kellele samuti tükike Kashmiri kuulub.

Aga ka ilma Kashmirita on Pakistani ja Indiat Pakistani riigi tekkimisest peale iseloomustanud vastastikune vihkamine, mis ongi viinud selleni, et mõlemad riigid endale tuumarelva hankisid.

Tuumarelva pole pärast 1945. aastat teatavasti kunagi sõjas kasutatud ehk siis paradoksaalsel kombel on tuumarelv olnud rahu tagatis - loomulikult on ka tuumarelvastatud riigid sõdu pidanud, ent omavahelistest tõsistest konfliktidest on nad pidanud targemaks hoiduda. Ka olukorrad, kus Nõukogude Liidu ja USA vahel oleks äärepealt tuumasõda puhkenud, olid pigem juhuslikku laadi.

Nüüd aga see reegel äkki ei kehtinud ning kogu maailma hirmuks läksid kaks tuumariiki otsese vastasseisu peale välja. Üle India-Pakistani piiri avati suurtükituli, millega tekitati piiriäärseile aladele suurt kahju. Kas oli aga kainenemise põhjuseks tõesti omaenda tuumaarsenali meeldetulemine - kusjuures, väiksemal Pakistani riigil on tuumalõhkepäid 10 või isegi 20 võrra rohkem kui suuremal Indial - või tuleb siin otsida muid põhjusi. Igatahes saabus kainenemine õige pea.

Pakistan saatis Indiasse tagasi alla tulistatud lennuki piloodi ning vaoshoitusele ei kutsunud üles mitte ainult Pakistani peaminister, vaid ka India peaminister.

"Maailm tahab näha meie kollektiivset tahet. Me usume oma vägede võimekusse. Seepärast on hädavajalik hoiduda kõigest, mis kahjustab nende moraali, või meie vaenlane saab võimaluse meie pihta näpuga näidata," teatas Narendra Modi.

Veel üks veidi ootamatu põhjus, mis kahe tuumariigi konflikti tagasi tõmbas, on rahvusvahelise kogukonna, täpsemalt USA sekkumatus. Venemaast Hiinani, Türgist Euroopa Liiduni võeti Kashmiris toimuva kohta küll sõna ning tehti avaldusi, aga kui varem on sellises olukorras alati mõni USA kõrge esindaja ise kohale lennanud tülitsejaid lepitama, siis president Donald Trump ei tulnud ilmselt selle pealegi, et kedagi sinna saata.

"Nädal on läinud, või peaaegu nädal, ilma et keegi USA valitsusest oleks siiakanti tulnud ja see on minu arust märk mõlemale poolele, et me peame ilmselt ise selle tüliga hakkama saama ja edasi elama. See on midagi uut mõlema jaoks," nentis New Yorgi Ülikooli rahvusvaheliste suhete professor Waheguru Pal Singh Sidhu.

Samas pole konflikt Kashmiris uuesti kinni külmunud ning pinged võivad veel järsult kasvada. Seega ei tasu vähemalt lähipäevil silmi Kashmirilt siiski rahunenult ära pöörata.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: