Pakistan andis kinnivõetud piloodi Indiale üle ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1551432180000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Pakistan vabastas reedel "rahužestina" kinnivõetud India õhujõudude piloodi, kes naasis Wagah' piiripunkti kaudu Indiasse.

Siniseks löödud silmaga Abhinandan Varthaman, kelle juhitud sõjalennuki Pakistan kolmapäeval vaidlusaluse Kashmiri kohal alla tulistas, vabastati lubatust paar tundi hiljem. 

Piloodi vabastamine järgneb kahe Lõuna-Aasia tuumariigi viimaste aastakümnete tõsiseimale sõjalisele vastasseisule. 

Pakistani välisministeerium teatas, et pilooti koheldi riigis "väärikalt ja kooskõlas rahvusvahelise õigusega" ja tema vabastamise "eesmärk on de-eskaleerida suurenevaid pingeid Indiaga". 

Wagah' piiripunkti olid Varthamani vabastamise ootuses kogunenud tuhanded patriootlikult meelestatud indialased, kes lehvitasid lippe, laulsid ja tantsisid, kuid rahvahulk vähenes vabastamise viibimise tõttu märgatavalt. 

India valitsus on käsitlenud piloodi vabastamist võiduna, kuid hoiatanud samas, et riigi sõjavägi on jätkuvalt kõrgendatud valmisolekus. 

Pakistani ja India kontrolljoonel (LoC) Kashmiris jätkus reedel mitu päeva kestnud vägivald. Mõlemad pooled tulistasid üle kontrolljoone suurtükkidest ja miinipildujatest, surmates vähemalt ühe naise.

Politsei ütles AFP-le, et Kashmiri India poolel sai reedel relvakokkupõrgetes surma kaks mässulist ja neli julgeolekujõudude liiget ning üks tsiviilisik hukkus hiljem meeleavalduste ajal. 

India peaminister Narendra Modi ütles reedel, et "terroristide ja terrorismi mõju on piiratud ja seda piiratakse tulevikus veelgi". "See on Uus India," tõotas peaminister. 

Piloodi vabastamise järel säutsus ta Twitteris: "See on India, mis tagastab terroristide tehtud kahju intressiga." 

Pakistani teatel tulistasid nad kolmapäeval alla kaks India hävitajat ja võtsid vangi ühe piloodi.

India kinnitas ühe lennuki kaotust ja ütles, et tema ise lasi vaidlusaluse Kashmiri kohal alla ühe Pakistani hävituslennuki.

Pakistan sulges pärast õhulahingut oma õhuruumi, India pani kinni kuus lennujaama ja sulges tsiviillendudeks ulatusliku ala õhuruumist New Delhist põhjas.

India ja Pakistani pingete ohtliku eskaleerumise taga on 14. veebruari enesetapurünnak India Kashmiris, milles sai surma 40 India sõjaväelast. Rünnaku võttis omaks äärmusrühmitus Jaish-e-Mohammed (JeM), kelle toetamises India süüdistab Pakistani.

Teisipäeval korraldasid India õhujõud õhurünnakuid Pakistanis territooriumil õhurünnakuid JeM-i laagrile, mis märkis esimest korda pärast 1971. aastat, kui India on Pakistanis õhurünnakuid korraldanud. 

Pakistani teatel tulistasid nad kolmapäeval alla kaks India hävitajat ja võtsid vangi ühe piloodi. Pakistani sõdurid võtsid hävitajast katapulteerunud India piloodi Abhinandan Varthamani kinni ning teda näidati korduvalt Pakistani meedias.

Videos kinnitas Varthaman, et Pakistani kolleegid on teda hästi kohelnud ning et tee, mida talle pakuti, oli fantastiline.

India kinnitas ühe lennuki kaotust ja ütles, et tema ise lasi vaidlusaluse Kashmiri kohal alla ühe Pakistani hävituslennuki. Seda on omakorda Pakistan eitanud.

India ja Pakistani pinged on viimastel päevadel kasvanud üle sõjaliseks vastasseisuks ja viinud kaks tuumariiki konflikti veerele.

Pakistani parlamendiliikmed võtsid Khani teadaande hästi vastu.

"Ma kardan valearvestusi," ütles Khan. "Me ei peaks isegi mõtlema sõjast, iseäranis arvestades meie relvade võimet tappa," lisas valitsusjuht.

India peaminister Narendra Modi ei tohiks Pakistani sammust valesti aru saada ning pidama soovi olukorda deeskaleerida "nõrkuseks", ütles Khan.

"India peab teadma, et me oleme sunnitud tugevasti vastama ükskõik millisele India sammule tulevikus," lisas ta.

Pakistani õhuruum on endiselt suletud

Pakistani õhuruum on endiselt suletud kõikidele kodumaistele ja rahvusvahelistele lendudele seoses pingetega naaberriigi Indiaga, teatas tsiviillennundusamet reedel.

Agentuur ütles, et valitsuse otsus õhuruumi sulgemisest on jõus reedel kella 13-ni ning seejärel tehakse teatavaks, kas see taasavatakse või jääb suletuks.

Islamabad sulges oma õhuruumi kolmapäeval pärast teadet, et Pakistani õhujõud tulistasid Kashmiris alla kaks India sõjalennukit.

Pakistani õhuruumi sulgemine sundis paljusid lennufirmasid oma lende ümber korraldama, mis tekitas probleeme tuhandetele reisijatele.

India jätab väed kõrgendatud valmidusse

India väed jäävad kõrgendatud valmidusse, hoolimata Pakistani lubadusest vabastada kolmapäeval alla tulistatud lennuki piloot, ütlesid India sõjaväejuhid neljapäeval.

Õhujõudude, armee ja laevastiku kindralid kordasid väidet, et India tulistas pärast kolmapäevast rünnakut Kashmiri India poole sõjaväerajatistele Pakistaniga tekkinud õhulahingus alla hävitaja F-16.

"Oleme täielikult ette valmistatud ja kõrgendatud valmisolekus vastama igale Pakistani provokatsioonile," ütles armee kindralmajor Surendra Singh Mahal.

Õhutõrjerelvad on Kashmiri kontrolljoonel Pakistaniga lahinguvalmis, lisas ta. Viimastel päevadel on pingete eskaleerudes mõlemalt poolelt üle kontrolljoone tulistatud.

Sõjaväelased näitasid ka raketitükke, mis nende sõnul tõestavat Pakistani F-16 allatulistamist India õhuruumis. Pakistan eitab hävitaja kaotamist.

Neljapäeval teatati, et ta vabastatakse "rahužestina".

India õhujõudude viitsemarssal RGK Kapoor ütles, et Pakistani otsus piloot vabastada on küll teretulnud, kuid järgib lihtsalt sõjavange käsitlevaid rahvusvahelisi norme.

Taust

India teatas teisipäeval õhurünnaku korraldamisest islamistide laagrile Pakistanis. India teatel tegid islamistid ettevalmistusi enesetapurünnakuteks India linnades ning väidetavalt tapeti "väga suur arv" Jaish-e-Mohammad (JeM) võitlejaid. 

Pakistani ametnikud on kinnitanud, et India sõjalennukid heitsid pomme riigi loodeosas Balakotis, kuid lükkasid tagasi väited, et õhulöögis oli ohvreid või purustusi. 

Teisipäevased õhurünnakud olid jätkuks 14. veebruaril India kontrollitud Kashmiris Pulwama linnas toimunud enesetapurünnakule, milles hukkus rohkem kui 40 India julgeolekujõudude liiget. Tegemist oli ohvriterohkeima rünnakuga India vägede vastu viimastel aastakümnetel.

Rünnaku eest võttis vastutuse Pakistanis baseeruv rühmitus JeM. India süüdistab Pakistani nii seotuses rünnakuga kui ka laiemalt selles, et viimane pakub varjupaika India vastu võitlevatele mässulistele.

Pakistan on süüdistused tagasi lükanud ning riigi president Arif Alvi süüdistab omakorda Indiat ohtlikus "hüsteeriaõhutamises".

Teisipäevane juhtum oli esimene kord pärast viimase sõja lõppu 1971. aastal, kui üle India-Kashmiri ja Pakistani-Kashmiri vahelise kontrolljoone sooritati õhurünnak.

Pakistan ja India vaidlevad Kashmiri kuuluvuse üle juba aastakümneid. Tänased piirid on suuresti paika pannud 1947. aastal peetud sõjaga India ja Pakistani vahel, kuid kumbki riik peab teisele kuuluvaid alasid enda omaks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: