India tühistas Kashmiri eristaatuse

{{1564987800000 | amCalendar}}
India sõjaväelased Jammu ja Kashmiri osariigi talvepealinnas Jammus.
India sõjaväelased Jammu ja Kashmiri osariigi talvepealinnas Jammus. Autor/allikas: Rakesh Bakshi/AFP Photo/Scanpix

India valitsus tühistas selle osa põhiseadusest, mis annab India Kashmirile erilised privileegid võrreldes teiste osariikidega.

Artikkel 370 India põhiseaduses annab Jammu ja Kashmiri regioonidele suurema autonoomia kui teistele India osariikidele, vahendasid Reuters ja BBC.

Artikkel 370 annab Kashmirile ka oma põhiseaduse, oma lipu ning sõltumatuse kõigis küsimustes peale välis-, kaitse- ja kommunikatsiooniteemades.

Siseminister Amit Shah andis Kashmiri eristaatuse tühistamisest teada parlamendis. "Jammu ja Kashmiri osariigile kehtib kogu põhiseadus," ütles Shah. India president kiitis valitsuse otsuse kohe heaks.

Sellega lõpeb ka osariigi õigus teha ise oma seadusi. Eristaatuse tühistamine tähendab ka seda, et enam ei ole keelatud inimestel väljastpoolt Kashmiri osta osariigis kinnisvara. Eristaatuse kohaselt kuulusid osariigi valitsuse töökohad vaid kohalikele elanikele, samuti kolledžikohad. Sellega püüti vältida seda, et osariigi vallutaksid inimesed mujalt Indiast.

Peaminister Narendra Modi võimupartei nõudis aga Kashmiri eristaatuse tühistamist, öeldes, et selline seadus takistab osariigi integreerimist ülejäänud Indiaga.

Kashmiri poliitilised liidrid on hoiatanud, et eristaatuse muutmine toob kaasa laiaulatuslikud rahutused.

Endine Jammu ja Kashmiri peaminister Mehbooba Mufti kommenteeris Twitteris, et valitsuse samm teeb Indiast automaatselt osariigi okupeerija.

Vaid mõni tund varem määrasid võimud kaks Kashmiri endist peaministrit, nende hulgas Mufti, koduaresti. Kashmiris keelati ka avalikud kogunemised, piirati interneti ja mobiilivõrkude kasutamist.

Viimastel päevadel on palutud tuhandetel turistidel Kashmirist lahkuda.

India on viinud samal ajal osariiki juurde kümneid tuhandeid sõjaväelasi.

Juba eelmisel nädalal tekitasid Kashmiri elanikes ärevust teated, et India kavatseb suurendada piirkonnas sõjaväelaste hulka. Alaliselt on Kashmiris 500 000 India sõdurit. Juba siis kartsid kohalikud, et India valitsus valmistub põhiseaduse muutmiseks ja sellega kaasneda võivateks rahutusteks.

Pinged kasvasid veelgi pärast reedet, mil India võimud andsid välja hoiatuse võimalike rünnakute kohta Pakistanis tegutsevate mässuliste rühmituste poolt.

India ja Pakistan vaidlevad, kummale Kashmir kuulub. Praegu kontrollib kumbki riik ühte osa Kashmirist. India ja Pakistan on pidanud Kashmiri pärast kaks sõda.

India Kashmiris on 30 aastat olnud mässu võimude vastu.

Pakistan: India otsus on ebaseaduslik

Pakistani välisministeerium ütles pressiteates, et mõistab hukka India otsuse tühistada Kashmiri enda osa eristaatus.

"Selle rahvusvahelise vaidluse ühe osana kasutab Pakistan kõiki võimalusi, et astuda vastu neile ebaseaduslikele sammudele," seisis pressiteates.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: