Kohtu all olev Kallo saaks valituks osutumisel saadikupuutumatuse

Kalev Kallo
Kalev Kallo Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Kui kohtu all olev keskerakondlane Kalev Kallo valitakse riigikokku, saab ta immuniteedi ehk saadikupuutumatuse. Prokuratuuri teatel on võimalik taotleda nii tema immuniteedi äravõtmist kui ka menetluse peatamist ja selle jätkamist pärast riigikogu liikme volituste lõppemist.

Kalev Kallo on Keskerakonna üldnimekirjas kõrgel 13. kohal ning Tallinnas Haabersti, Põhja-Tallinna ja Kristiine linnaosas kuuendal kohal. On suur tõenäosus, et ta pääseb järgmisesse riigikogusse. Samal ajal käib aastaid kohtuasi, kus prokuratuur süüdistab Kallot kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele.

ERR küsis riigiprokuratuurilt, mis saab Kallo kohtuasjaga, kui ta valitakse riigikokku ja ta sinna läheb.

"Kui kriminaalasjas süüdistatav peaks osutuma valituks riigikogusse, siis on prokuröril võimalik taotleda immuniteedi äravõtmist. Kui immuniteet võetakse riigikogu liikmelt ära, siis jätkub menetlus tavakorras. Kui immuniteeti ei võeta ära, siis inimese suhtes menetlus peatub ja on võimalus, et see jätkub peale riigikogu liikme volituste lõppemist," selgitas riigiprokuratuuri pressiesindaja Olja Kivistik.

Kalev Kallo ise kommenteeris oma olukorda ERR-ile järgmiselt. "Kõigepealt rõhutan, et tunnen end olevat järginud kõiki Eesti Vabariigi seadusenorme. Usaldan valijaid ja lähtun kohtuotsusest siis, kui see tuleb."

Riigikogu pressiesindaja Epp-Mare Kukemelk ütles, et riigikogu liikme immuniteet laieneb riigikokku valitud isikule tema volituste algamise päevast, milleks põhiseaduse alusel on riigikogu valimistulemuste väljakuulutamise päev. Seega ei ole immuniteet seotud ametivande andmisega.

Kui isik osutub valituks ja ilmneb, et tekib vajadus immuniteedi ära võtmiseks, siis rakendatakse selleks ette nähtud paragrahvi.

"Hetkel ei ole võimalik konkreetse isiku suhtes täpset vastust anda. See sõltub juba konkreetsetest asjaoludest ja neid hindab vastav menetleja," ütles Kukemelk.

Eelmistel riigikogu valimistel märtsis 2015 kogus Kallo 575 häält ja osutus riigikogusse valituks. Aprillis 2015 otsustas Kallo loobuda riigikogu liikme kohast ja kandideerida Tallinna linnavolikogu esimeheks. Kallo asemel pääses riigikogusse Jaanus Karilaid. Volikogu esimehe ametis oli Kallo kuni 2017. aasta sügiseni, mil pärast kohalike omavalitsuste volikogude valimisi tõusis sai volikogu esimees tema erakonnakaaslane Mihhail Kõlvart. Vaatamata kohtuasjale on Kalev Kallo on siiani Eesti Panga nõukogu ja Tallinna linnavolikogu liige.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: