Solvaku sõnul säilitavad Isamaa ja sotsid valitsusse minnes oma näo

Tartu Ülikooli politoloog Mihkel Solvaku hinnagul oleks kõige stabiilsem koalitsioonivalitsus Reformierakonnal koos Keskerakonnaga, kuid ilmselt eelistab Reformierakond kaasata Isamaa ja sotsiaaldemokraadid, kes valitsusse minnes saavad säilitada oma näo.

"Kolmikliidu ajalugu on olnud Eesti poliitikas suhteliselt pikk. Reformierakonnal on võib-olla seda lihtsam teha, kuigi matemaatika annab vähem kohti kui valitsust Keskerakonnaga tehes," rääkis Solvak Eesti Televisiooni hommikuprogrammis "Terevisioon."

Ta märkis, et ühe suure partneriga oleks koalitsioon pikaealisem, kuid keerulisem oleks ministrikohtade üle läbi rääkida. Ta lisas, et valimised võitnud Reformierakonnal on lihtsam Isamaa ja sotsiaaldemokraatidega, kuna nad on riigikogus kohti kaotanud, kuid tahavad valitsuses edasi olla, et oma nägu säilitada.

Valimistulemust nimetas Solvak enda jaoks üllatavaks. "Väga huvitavad tulemused, oli palju üllatusi. Poleks oodanud, et Reformierakond jääb nii pikalt nimekirja etteotsa. E-häälte tulemus on muutumas sarnasemaks paberhäälte tulemusega," tõdes Solvak.

Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) kaasamist loodavasse võimuliitu ei pea Solvak tõenäoliseks.

"Ei usu, et hakatakse 180 pöördeid hakatakse tegema, kuigi erinevad kombinatsioonid on mateematiliselt mõeldavad," lausus Solvak.

EKRE-l ei pruugi Solvaku sõnul olla üldse huvi koalitsiooni minna, kui nad vaatavad Põlissoomlaste kogemust. "EKRE kaasamine on kahtlane," märkis Solvak.

Venekeelsed valijad olid Solvaku sõnul möödunud valimistege võrreldes vähemaktiivsemad, kuna nende jaoks polnud üleval intriigi. "Kui ollakse võimul, ei toonud see valijaid vällja," oli Solvaku sõnul Keskerakonna oodatust madalama valimistulemuse üheks põhjuseks.

Solvaks ütles, et hiljemalt kuu aja pärast algab Euroopa Parlamendi valimiste kampaania.

"Mesinädalate periood kestab, aga kolitsioonileppes ei tohi erakonnad teha kergeid kompromisse, sest inimestel on kõik värskelt meeles ja konkurentisel on seda hea ette näidata," lausus Solvak.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: