Trio Toom, Kõlvart ja Kaljulaid kaotas ligi 17 000 häält

{{1551694020000 | amCalendar}}
Mihhail Kõlvart tegi küll hea valimistulemuse, aga jäi Edgar Savisaare eelmiste valimiste tulemusele ligi 8000 häälega alla.
Mihhail Kõlvart tegi küll hea valimistulemuse, aga jäi Edgar Savisaare eelmiste valimiste tulemusele ligi 8000 häälega alla. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Keskerakond võitis sel korral valimised kolmes valimisringkonnas: Ida-Virumaal ja Tallinnas kahes ringkonnas. Valimisvõidule vaatamata saadi just neis ringkondades võrreldes eelmiste valimistega oluliselt vähem hääli, eriti torkab see silma erakonna piirkondade esinumbrite puhul.

Yana Toom sai eelmistel valimistel Ida-Virumaal 11 574 häält. See oli üle-eestiliselt paremuselt kolmas tulemus Edgar Savisaare ja Taavi Rõivase järel. Seekord pävis Toom 6197 idavirulase toetuse. Vahe eelmiste valimistega võrreldes 5377 häält. Üle-eestilises edetabelis langes ta eelmiste valimiste kolmandalt kohalt kümnendaks.

Mihhail Kõlvart kandideeris sel korral Tallinnas Kesklinna, Lasnamäe ja Pirita valimisringkonnas, kus sai 17 075 häält. See oli nende valimiste paremuselt teine tulemus Kaja Kallase järel. Aga see jääb 7982 häälega alla Edgar Savisaare eelmiste valimiste tulemusele samas ringkonnas. Savisaar sai 2015. aastal Eesti parlamendivalimiste absoluutset rekordit tähistavad 25 057 häält.

Eelmistel valimistel vedas Kõlvart Keskerakonna nimekirja Tallinnas Haabersti, Põhja-Tallinna ja Kristiine linnaosas ja sai 10 996 häält. See oli üle-eestiliselt neljas tulemus. Sel korral oli ringkonnas esinumber Raimond Kaljulaid, kes sai 7334 häält. Vahe eelmiste valimistega võrreldes 3662 häält. Üle-eestiliselt sai Kaljulaid kaheksanda tulemuse.

Seega, kui võtta aluseks ainuüksi Toomi, Kõlvarti ja Kaljulaidi hääled, kaotas Keskerakond eelmiste valimistega võrreldes 17 021 häält. Kusjuures aboluutarvudes kaotati iseenda tulemusele eelmistel valimistel 12 637 häälega. Ja veel võrdlusena, üleriigiliselt jäädi sel korral Reformierakonnale alla 32 509 häälega.

Raimond Kaljulaid ütles ERR-ile, et seda peab analüüsima üleriigiliste valimistulemuste kontekstis. "Kas see on kohalik probleem või on see mingi üleriigiline tendents olnud sel korral. Siin tuleb vaadata väga täpselt, mis toimus üle Eesti erinevates ringkondades ja siis sellest on võimalik järeldusi teha. Ma arvan, et sellised kiirustades tehtud järeldused ei pruugi olla kõige täpsemad," kommenteeris Kaljulaid.

Kaljulaiu sõnul on positiivne, et Keskerakond suutis ringkonnas oma positsiooni hoida. "Üldiselt saime oma ringkonnas nii nagu eelmisel korral - kolm mandaati. Muidugi oleks olnud parem, kui ma oleks saanud ühe mandaadi rohkem, aga ka see, et me suutsime oma positsiooni hoida, on tegelikult täitsa hea tulemus," lausus ta.

Jüri Ratas ütles, et töö tõttu Brüsselis sai Toom teha vähe kampaaniat. Samas, ka 2015. valimistel töötas Toom europarlamendis. Pigem tuleb põhjusi otsida muus. Näiteks selles, et Keskerakonna Narva piirkonnas on olnud pikalt kodusõda, mis päädis korruptsioonikahtlusega poliitikute parteist välja viskamisega. Selle tõttu polnud Toomil kohapeal ka tugevat toetusgruppi kampaaniat tegemas.

Teiseks, eelmistele valimistele läks Keskerakond juhtiva opositsioonijõuna ja Edgar Savisaare juhtimisel. Nüüd aga peaministriparteina, kes arvas valitsusest välja vene rahvusest ministri, kes oli julgenud kahelda NATO-s. Partei muutumisel oli see ilmselt vältimatu otsus, aga ka hind, millele Keskerakonnal tuli valimiste päeval vene valijaid silmas pidades valusat lõivu maksta. Seda mõlemas Keskerakonna põlises kantsis - nii Tallinnas kui ka Ida-Virus.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: