Keskerakonnas käärib: Toom kaebab Stalnuhhini aukohtusse

{{1552020240000 | amCalendar}}
Yana Toom.
Yana Toom. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Keskerakonna Narva piirkonna juht Yana Toom kaebab linnas mõjuka keskerakondlase Mihhail Stalnuhhini erakonna aukohtusse.

"Ma pöördun tema vastu Keskerakonna aukohtusse, ilmselt veel selle nädala jooksul," ütles Toom ERR-ile, kui küsisime talt kommenteeri Stalnuhhini poolt sel nädalal esitatud süüdistustele.

Riigikogu ja Narva linnavolikogu liige Stalnuhhin süüdistas teisipäeval ajalehes Põhjarannik avaldatud usutluses Toomi nii Keskerakonna kehvas valimistulemuses kui ka Narva venekeelse gümnaasiumihariduse hävitamises.

"Hoiatasin, et Yana Toom kui juht on allpool igasugu kriitikat ning meil ei saa olema mitte mingit normaalset valimiskampaaniat, ja nii see läkski. Mina arvan, et see on nii-öelda luigelaul. Need, kes Kirde-Eestis on töötanud, on Keskerakonna bastionji rajanud aastakümneid, Tallinnast tulnud aga lõhkusid selle maha vaid mõne aastaga. /.../ Toomi juhatusel otsustas Narva hävitada meie koolisüsteemi, see tähendab venekeelse gümnaasiumihariduse," ütles Stalnuhhin lehele.

Toomi sõnul ei vasta Stalnuhhini jutt tõele, kuna ajal, kui keskerakondlaste enamusega volikogu otsustas linna hariduse tulevikku, tema Keskerakonna Narva piirkonda ei juhtinud.

"Ta räägib, et mind valiti kevadel 2015 Narva organisatsiooni esimeheks ja siis ma hakkasin hävitama vene haridust, mille üle võib kapo uhke olla. Ma jätan kõrvale tema kohatud väärtushinnangud, aga asi on selles, et mind valiti juhiks veebruaris 2016. Narva linnavolikogu võttis Narva munitsipaalhariduse arengukava aastateks 2015-2020 vastu juunis 2015 ehk rohkem kui pool aastat enne seda, kui mina üldse Narva linna tulin. Ehk see oli sel ajal, kui mul polnud mingisugust võimu ega kontrolli. Nii, et see on puhas vale ja sellele valele ehitas ta üles oma valimiskampaania," rääkis Keskerakonna juhatuse liige ja Euroopa Parlamendi saadik Toom.

Toomi sõnul ei tahtnud ta enne valimisi Stalnuhhiniga avalikult konflikti astuda, kuna see oleks kahjustanud Keskerakonna valimistulemust. "Enne valimisi ma seda ei teinud, sest arvasin, et meievaheline tüli viib meilt võidu ja täpselt nii see läks," rääkis Toom.

ERR-i Narva-korrespondent Jüri Nikolajev rääkis teisipäeval Vikerhommikus, kuidas Stalnuhhin kutsus valimiskampaanias avalikult valijaid Narvas Toomi poolt mitte hääletama ning toetama hoopis teda.

Keskerakonna oodatust väiksema hääletsaagi põhjuseks riigikogu valimistel peetaksegi tavalisest nõrgemat tulemust Ida-Virumaal, millele aitas kaasa ka sealne väga madal valimisaktiivsus. Toom sai Ida-Virumaa valimisringkonnas 6195 häält, Stalnuhhin 2653, kuid Narvas võitis Stalnuhhin Toomi, kogudes 2150 häält Toomi 1951 vastu.

Ka Toom tunnistas, et tema ja Stalnuhhini konflikt võis valimistulemust mõjutada.

"Kahtlemata. Ma olen seda väga palju kuulnud tänavatel inimestelt, kui tegime kampaaniat. Nad rääkisid, et kui te seal omavahel kaklete, siis me ei tea, kel on õigus ja me ei lähe valima. Aga ma ei tahtnud seda tüli ise suuremaks puhuda, sest see ei oleks meile edu toonud. Aga nüüd on mul käed vabad," rääkis Toom. "Ma kannatasin seda poriloopimist kuu aega, mul on kõrini," lisas ta.

Vastates küsimusele, kas tema meelest on Stalnuhhini jätkamine Keskerakonnas kohane, ütles Toom: "Kui see oleks minu otsustada, siis kindlasti mitte. Aga õnneks ei ole Keskerakond see erakond, kus ühe inimese tahtmise peale visatakse inimesi välja või võetakse vastu. Seda otsustagu aukohus, mul pole sellega enam midagi teha peale selle, et ma annan selle kaebuse sisse," rääkis Toom.

Toomi sõnul toetavad tema otsust ka Narva piirkonna liikmed.

Toom pooldab Reformierakonnaga liitu

Reede hommikul oli Toom Terevisioonis, kus avaldas arvamust, et Keskerakond peaks minema ühisesse võimuliitu Reformierakonnaga ning mitte EKRE ja Isamaaga.

"Mina ei suuda seda (EKRE-ga ühist valitsust - toim) vene valijale ära põhjendada. Mina eelistan Reformierakonda. Minu liberaalsed instinktid hakkavad karjuma kui mõtlen EKRE-le," sõnas Toom.

Toom ütles ka, et kuigi Jüri Ratas on andnud mõista, et vastutus erakonna kaotuse eest valimistel lasub ennekõike erakonna esimehel, siis Toomi arvates vastutab selle eest kogu Keskerakond ning et kaotusest tuleb õppida, kuid eluga edasi minna.

Kuigi meedias on räägitud suurtest eriarvamustest Keskerakonnas seoses koalitsioonipartneri valikuga, leidis Toom, et reedel kell 10 kogunev Keskerakonna juhatus ei tohiks kesta väga pikalt.

"Mis seal ikka pikalt mokalaata pidada. Saame kokku, arutame ja otsustame."

Vastates küsimusele, kas temast võiks saada Kaja Kallase juhitavas valitsuses ministrer, nagu Kallas pakkus, vastas Toom, et ta tänab küll Kallast selle usalduse eest, aga ettepaneku ministrikohale asuda saab talle teha siiski vaid Keskerakonna esimees Jüri Ratas.

Mihhail Stalnuhhin Autor: Rene Suurkaev / ERR

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: