Raimond Kaljulaid alustas kampaaniat EKRE koalitsiooni võtmise vastu

{{1553160420000 | amCalendar}}
Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Riigikokku valitud Põhja-Tallinna linnaosa vanem, Keskerakonda kuuluv Raimond Kaljulaid teatas neljapäeval, et alustas kampaaniat Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) võimuliitu võtmise vastu.

"Mitmed minu kolleegid on kinnitanud, et kavatsevad EKRE valitsusse kaasamise vastu hääletada erakonna juhatuses ja volikogus. Usun, et ka ühiskond mõistab, et tegelik rindejoon on riigikogus," kirjutas Kaljulaid oma blogis ja pressiteates.  

Ta lisas: "Mõistan, see on mõnevõrra pretsedenditu ja uus, et üks erakonna liige sellisel viisil oma kolleegide poole pöördub. Kuid ajad on erakordsed. Ning erakordne on ka kahju Eestile, kui EKRE saab valitsusse."

Raimond Kaljulaid ütles, et praegu arvestavad koalitsiooni moodustavate Keskerakonna, Isamaa ja EKRE juhid riigikogus 57 mandaadiga. "Piisab sellest kui seitse Keskerakonna poliitikut ütleb, et nemad EKRE valitsusse võtmist toetada ei saa ning on vajadusel valmis tulema riigikokku ning vastavalt hääletama. Sel juhul ei ole enam võimalik kõnelusi edasi pidada."

"Kindlasti jõuab sõnum ka sel viisil suure osa vene kogukonna esindajateni ja neile ei jää Toompeal toimuv saladuseks," väitis ta. Kaljulaid lisas, et soovis oma kampaaniale raha eest reklaame tellida telekanalist  Pervõi Baltiiski Kanal, kuid tema sõnul nad keeldusid. "Olen sunnitud kasutama teisi kanaleid." 

Mitmed parlamenti valitud Keskerakonna liikmed on teatanud, et ei poolda koos EKRE-ga valitsuskoalitsiooni moodustamist, lisaks Raimond Kaljulaiule näiteks Mihhail Kõlvart, Yana Toom, Vladimir Svet ja Maria Jufereva-Skuratovski.

Erakonnast Isamaa on EKRE-ga võimuliidu tegemise vastu riigikokku valitud kaitseminister Jüri Luik.

Simson: mina sellist valikut teinud ei oleks

Keskerakondlasest majandusminister Kadri Simson ütles neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil, et kui Kaljulaid midagi hästi oskab, siis on selleks kampaaniate tegemine.

"Eks poliitikutel on eri stiile, mõni liigubki kampaaniast kampaaniasse. Arvan, et ühel erakonnaliikmel on erakonna sees oma seisukohtade avaldamine kergem kui läbi massimeedia või suhtlusvõrgustike, aga kindlasti tuntuse mõttes see lahendus, mille Kaljulaid on valinud, mõjub talle isiklikult paremini, erakonnale halvemini," lausus Simson.

Erakonna sees toimuvad tema sõnul pidevad arutelud, kohtumised ja selgitustöö, miks on tehtud üks või teine valik.

"Loobudes nendest foorumitest ja minnes Facebooki platvormile, siis see on tema puhtalt isiklik valik. Mina sellist valikut teinud ei oleks," sõnas Simson.

Keskkonnaminister Siim Kiisler Isamaast nõustus Simsoniga, et Kaljulaid on professionaalne kampaaniategija.

"Ta on teinud mitmeid Edgar Savisaare kampaaniaid väga edukalt. Inimene, kes teeb Edgar Savisaare kampaaniaid, selle inimese väga aatelistes kaalutlustes ma küll kindel ei oleks," ütles Kiisler.

Toom kampaaniaga kaasa ei lähe

Samuti EKRE-ga valitsuse moodustamisele vastumeelsust avaldanud Keskerakonna juhatuse liige, eurosaadik Yana Toom ütles "Aktuaalsele kaamerale", et tema sellise kampaaniaga kaasa minna ei kavatse. "Ma eeldaksin seda, et me räägime otse. Tuleme kokku ja räägime. See on kampaania ja sellise kampaaniga kaasa tulla ei tahaks," ütles Toom.

Keskerakonna aseesimees Mihhail Kõlvart ütles, et ei ole õige tekitada lõhet nii eestlaste kui ka venelaste seas nii Keskerakonnas kui ka ühiskonnas. "See sõnum minu arvates ei ole sisuliselt õige. Eesti ühiskonna tuleviku eest vastutavad mitte ainult vene poliitikud, vaid kõik poliitikud," rääkis Kõlvart.

Brüsselis viibiv Keskerakonna esimees peaminister Jüri Ratas kommenteeris Kaljulaidi kampaaniat vaid lühidalt ja ütles, et ei ole Kaljulaidi kampaaniaklippi näinud. "Keskerakond kindlasti ei lõhene," ütles Ratas.

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid soovitab aga Kaljulaidil liituda Reformierakonna või sotsidega. "Mina isiklikult oleksin küll valmis andma talle soovituskirja kas siis Reformierakonda või siis sotside ridadesse," ütles Karilaid.

Keskerakond sai valimistel riigikokku 26, EKRE 19 ja Isamaa 12 kohta ehk kokku 57 kohta.  

 

Toimetaja: Indrek Kuus, Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: