Vinkel ei julge lubada valimistulemuste kiiret väljakuulutamist

Valimispäev Kuressaare 1. valimisjaoskonnas.
Valimispäev Kuressaare 1. valimisjaoskonnas. Autor/allikas: Margus Muld/ERR

Riigikogu valimistel antud häälte teistkordne ülelugemine peaks teisipäeva õhtuks lõppema, kuid valimistulemuste väljakuulutamiseni võib minna veel nädalaid.

"Eilse päevaga sai väga suur osa omavalitsusi selle tööga ühele poole ja uuenenud pilt sai ka õhtul avalikuks. Täna hommikul veel üksikud omavalitsused jätkavad, nii, et täna õhtuks loodame, et kõik omavalitsused on oma töö lõpetanud," rääkis valimisteenistuse juht Priit Vinkel rahvusringhäälingu raadiouudistele.

Tema sõnul on teenistus saanud küll küsimusi, aga sellist kaebust, mida Vabariigi Valimiskomisjon peaks hakkama teise ülelugemise pinnalt menetlema, hetkel laekunud ei ole.

Vinkel ei ölnud siiski, millal võiks riigikogu valimiste tulemused lõplikult kinnitatud saada.

"Vara öelda, vara öelda. See kõik võtab oma aja. Tavapäraselt, varasemaid aastaid vaadates märtsikuu sellega on ikka kulunud," ütles ta. Ta viitas, et protestide esitamiseks on aega kolm päeva alates iga toimingu või otsuse tegemisest. "Nii, et ootame veel, aega on, et proteste esitada," ütles Vinkel.

Riigikogu valimise seadus kõigi antud häälte kolmandat ülelugemist ei nõua.

Vabariigi Valimiskomisjon registreerib valitud riigikogu liikmed oma otsusega pärast valimispäeva, kui Vabariigi Valimiskomisjonile ja Riigikohtule kaebuste esitamise tähtaeg on möödunud või kui esitatud kaebuste kohta on tehtud lõplikud otsused. Valimistulemused loetakse väljakuulutatuks järgneval päeval, kui valimiskomisjoni otsus on Riigi Teatajas avaldatud.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: