Uuring: iga neljas esimese klassi laps on ülekaaluline ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1524643140000 | amCalendar}}
Foto: Dmitri Kotjuh/Järva Teataja/Scanpix

Iga neljas esimese klassi laps on ülekaaluline või rasvunud, selgus värskelt valminud uuringust.

Kolmapäeval esitletud seireuuringust ilmnes, et kooliteed alustanud lastest on rasvunuid kümnendik ja lihtsalt ülekaalulisi 16 protsenti. Normaalkaalus on 72 protsenti lastest, alakaalulisi on alla kahe protsendi.

Rohkem on ülekaalulisi poiste hulgas, seejuures oli ekstreemselt rasvunud poiste osakaal üle kolme korra suurem kui tüdrukute hulgas.

Erinevused tulid välja ka maakonniti: suuremate keskustega maakondades nagu Harju- ja Tartumaa oli liigse kehakaaluga lapsi võrreldes muude kohtadega vähem. Kõige rohkem oli ülekaalulisi lapsi Läänemaal ja Hiiumaal ning viimase puhul oli vastupidiselt teistele maakondadele rohkem liiga palju kaaluvaid tüdrukuid kui poisse.

Oluline tegur laste ülekaalu puhul on hommikusöögi söömata jätmine - nende seas, kes olid uuringupäeval hommikusööki söönud, oli liigse kehakaaluga lapsi vähem (26 protsenti) kui nende hulgas, kes hommikul ei einestanud (32 protsenti). Samuti oli ülemäärase kehakaaluga laste osakaal väiksem nende hulgas, kes osalesid regulaarselt treeningutel.

Võimalus süüa koolisööklas hommikueinet on olemas ligi pooltes koolides. Vahepaladeks pakutakse aga koolipuhvetites enam maiustusi kui tervisesõbralikke näkse – kui maiustused on kättesaadavad 56 protsendis koolides, siis vaid veerandis kuni ligi kolmandikus koolidest on võimalik õpilastel osta salatit, võileibu või kuivatatud puuvilju ja pähkleid.

Uuringut juhtinud Tervise Arengu Instituudi vanemteaduri Eha Nurga sõnul võiks alustada sellest, et tagada lastele kodus hommikusöök ning koolis tervislik toiduvalik nii koolitoiduna kui ka koolipuhvetites. Lisaks peaks hoolitsema selle eest, et lapsed saaksid iga koolipäeva jooksul vähemalt ühe tunni aktiivselt liikuda.

"Täiskasvanud on lastele eeskuju ja kui täiskasvanud lasevad ennast selles mõttes lodevaks, et palju ei pööra tähelepanu oma liikumisele ja eelistavad mugavust, siis siit tulevad lapsed järgi kohe. Algas täiskasvanutega ja nüüd me oleme jõudnud sinna, kus meil on lapsi kolmandik ülekaalus," rääkis TAI vanemteadur Eha Nurk "Aktuaalsele kaamerale".

Laste ülekaalulisuse ja rasvumise hindamiseks mõõdeti ja küsitleti 2016. aasta kevadel kokku 12 700 esimese klassi õpilast 381 koolis üle Eesti.

Uuring valmis Maailma Terviseorganisatsiooni laste rasvumise seire algatuse (COSI) raames.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: