Malaisia ei vabastanud Kimi poolvenna mõrvas süüdistatud vietnamlannat

Doan Thi Huong (keskel) kohtus.
Doan Thi Huong (keskel) kohtus. Autor/allikas: AFP / Scanpix

Malaiasia võimud lükkasid tagasi Vietnami palve loobuda mõrvasüüdistusest ja vabastada oma kodanik Doan Thi Huong, keda peetakse osaliseks Põhja-Korea liidri poolvenna Kim Jong-nami tapmises.

Otsus vietnamlanna vahi alla jätta järgnes samasuguse süüdistusega kinni peetud Indoneesia naise Siti Aisyahi vabastamisele esmaspäeval.

Mõlemat naist süüdistati närvimürgi VX määrimises Kimi näole Kuala Lumpuri lennujaamas 2017. aasta veebruaris, vahendas BBC. Aisyahi ja Huong eitavad seda tegu, nende sõnul arvasid nad, et tegemist oli telesaate jaoks korraldatud tüngaga.

30-aastane vietnamlanne, keda süüdimõistmisel võib oodata surmanuhtlus, kinnitas neljapäeval kohtus, et ei ole süüdi. "Ainult Jumal teab, et me ei mõrvanud kedagi. Soovin, et mu perekond palvetakse minu eest," ütles punase pearätiga ja kuulivestis Huong nuuksudes.

Tema advokaat ütles, et kaitsealune pole suutnud magada alates hetkest, kui indoneeslanna vabastatai ja ta Malaisiast lahkus.

Huong on viibinud vahi all juba poolteist aastat. Neljapäeval ütles protsessi juhtiv kohtunik, et naine ei ole füüsiliselt ega mentaalselt võimeline kohtuistungil osalema.

Kui indoneeslanna Aisyahi esmaspäeval prokuröri otsusega süüdistus tühistada vabaks lasti, siis ta ei selgitanud oma otsust. Kohtunik kiitis prokuröri taotluse heaks, öeldes, et "Siti Aisyah on vabastatud". Samas ei tähenda see õigeksmõistmist.

Samas selgitas Malaisia justiitsminister kirjas oma Indoneesia kolleegile, et otsus tehti, arvestades Jakarta tõstatatud küsimusi seoses juhtumiga, samuti kahe riigi häid suhteid. Kui Aisyah oleks süüdi mõistetud, oleks teda oodanud ilmselt surmanuhtlus.

Kuala Lumpuri kohtus viibinud BBC ajakirjanik Jonathan Head ütles, et Aisyahi vastu oli ilmselt vähem tõendeid kui Huongi vastu.

Kim Jong-nam on endise Põhja-Korea liidri Kim Jong-ili esimene poeg. Ta oli aga oma perest suuresti võõrdunud alates sellest, kui riigi juhtimine anti üle tema noorimale poolvennale Kim Jong-unile.

Kim Jong-nam elas 2000. aastate algusest alates suurema osa ajast Macaus, Hiinas ja Singapuris.

Ta oli minevikus kritiseerinud oma perekonna dünastiat Põhja-Koreas. Ühes 2012. aastal ilmunud raamatus on kirjutatud, et Kimi arvates puuduvad ta nooremal poolvennal juhiomadused. Samas on ta öelnud, et ei ole ise liidrirolli saamisest huvitatud.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: