Kim Jong-uni poolvenna mõrvas süüdistatud naine lasti vabaks

Siti Aisyah esmaspäeval pressikonverentsil.
Siti Aisyah esmaspäeval pressikonverentsil. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Indoneeslanna, keda süüdistati Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni poolvenna Kim Jong-nami mõrvas, lasti vabaks, kuna süüdistus tema vastu võeti tagasi.

Siti Aisyahi süüdistati VX närvimürgi määrimises Kimi näole Kuala Lumpuri lennujaamas 2017. aasta veebruaris, vahendas BBC.

Nii tema kui ka vietnamlane Doan Thi Huong, kellele on esitatud sama süüdistus, eitavad seda tegu. Nende sõnul arvasid nad, et tegemist oli telesaate jaoks korraldatud tüngaga.

Esmaspäeval pidi kohus algama Huongi tunnistustega, kuid prokurör tegi avalduse Siti Aisyahi vastu esitatud süüdistuste tühistamiseks. Prokurör ei selgitanud sellist otsust.

Samas selgitas Malaisia justiitsminister kirjas oma Indoneesia kolleegile, et otsus tehti, arvestades Jakarta tõstatatud küsimusi seoses juhtumiga, samuti kahe riigi häid suhteid.

Kohtunik kiitis prokuröri taotluse heaks, öeldes, et "Siti Aisyah on vabastatud". Samas ei tähenda see õigeksmõistmist.

Kui Aisyah oleks süüdi mõistetud, oleks teda oodanud ilmselt surmanuhtlus. 

"Ma olen õnnelik. Ma ei teadnud, et see juhtub. Ma ei osanud seda oodata," vahendas AFP Aisyahi sõnu, kui ta kohtust lahkus.

Kuala Lumpuri kohtus viibinud BBC ajakirjanik Jonathan Head ütles, et Aisyahi vastu oli ilmselt vähem tõendeid kui Huongi vastu.

Huong pidi lugema esmaspäeval kohtus ette enda avalduse, kuid see lükati nüüd edasi.

Kim Jong-nam on endise Põhja-Korea liidri Kim Jong-ili esimene poeg. Ta oli aga oma perest suuresti võõrdunud alates sellest, kui riigi juhtimine anti üle tema noorimale poolvennale Kim Jong-unile.

Kim Jong-nam elas 2000. aastate algusest alates suurema osa ajast Macaus, Hiinas ja Singapuris.

Ta oli minevikus kritiseerinud oma perekonna dünastiat Põhja-Koreas. Ühes 2012. aastal ilmunud raamatus on kirjutatud, et Kimi arvates puuduvad ta nooremal poolvennal juhiomadused. Samas on ta öelnud, et ei ole ise liidrirolli saamisest huvitatud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: