Tartu Ülikool: Kovalenko eksis magistritöödes viitamisreeglite vastu

Tartu Ülikoolis moodustatud komisjon leidis teisipäeval, et sotsiaaldemokraatliku erakonna ridades riigikokku kandideerinud motosportlane Anastassia Kovalenko on oma kahes magistritöös eksinud viitamisreeglite vastu. Kas tegemist on plagiaadiga, otsustab ülikool hiljem.

"Võimaliku akadeemilise petturluse uurimiseks moodustatud komisjon tuvastas, et Kovalenko mõlemas magistritöös esineb tekstiosi, mis on võetud teiste autorite töödest või kohtulahenditest ning millele on jäetud nõuetekohaselt viitamata.. Viitamiseeskirjade rikkumist esineb mõlemas magistritöös läbivalt, viitamiseeskirjade rikkumine on ulatuslik, viitamata on jäetud või ebakorrektselt on viidatud lõikude, kohati lehekülgede kaupa," teatas ülikooli esindaja ERR-ile.

Komisjoni hinnangul on Kovalenko rikkunud õigusteaduskonna ja majandusteaduskonna üliõpilastööde juhendite nõudeid ning pannud toime akadeemilise petturluse, minnes vastuollu õppekorralduseeskirja nõuetega. "Allikatele viitamata jätmisega on Kovalenko rikkunud ka vastavate allikate autorite autoriõigusi."

"Tartu Ülikool suhtub akadeemilise petturluse juhtumitesse väga tõsiselt. Meie eesmärk on tutvustada üliõpilastele akadeemilise töö häid tavasid ja väärtustada ausat teadustööd," ütles Tartu Ülikooli kommunikatsioonijuht Kristina Kurm.

Ülikooli edasised sammud Kovalenko akadeemilise petturluse juhtumi osas selguvad Kurmi sõnul edasise menetluse käigus. "Me tahame teha oma otsuse väga kaalutletult, sest sellise juhtumi puhul praktika puudub ja me loome otsusega pretsedendi."

Kurm selgitas, et ülikooli juhtkonnal on vaja esmalt tutvuda komisjoni seisukohtadega. "Ülikooli juhtkond kuulab ära ka teiste osapoolte, sealhulgas üliõpilasesinduse arvamuse ja pakub ka Kovalenkole võimalust avaldada arvamust komisjoni seisukoha kohta. Samuti tuleb juristidega arutada protseduurireegleid, kuna selline juhtum on ülikooli jaoks esmakordne. Seega jõuab ülikool otsuseni arvatavasti alles mitme nädala pärast," rääkis Kurm.

Tallinna Ülikooli akadeemiline komisjon otsustas 15. märtsil ühehäälselt, et sotsiaaldemokraatlikku erakonda kuuluv poliitik Rainer Vakra lõputöö oli plagiaat ja tegi ülikoolile ettepaneku tema diplom tühistada.

Kovalenko teatas teisipäeval oma Facebooki kontol kommentaariks, et tegu polevat proportsionaalse sammuga, vaid hoopis avaliku surve tagajärjel tehtud otsusega.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: