ÜRO kohus muutis Karadzici karistuse eluaegseks vangistuseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Karadzici kohtuprotsessi vaatamine Srebrenica lähistel.
Karadzici kohtuprotsessi vaatamine Srebrenica lähistel. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Rahvusvaheline sõjaroimakohus jättis kolmapäeval jõusse Bosnia serblaste endisele liidrile Radovan Karadzicile määratud süüdismõistva otsuse genotsiidis, sõjakuritegudes ja inimsusvastastes kuritegudes, kuid otsustas muuta talle määratud karistuse eluaegseks vangistuseks.

Haagis asuv sõjaroimatribunal mõistis Karadzici (73) 2016. aastal süüdi genotsiidis ja sõjakuritegudes ning määras talle 40-aastase vanglakaristuse. Bosnia serblaste endine liider vaidlustas otsuse. 

Apellatsioonikohtunike kogu Haagis "määrab eluaegse vanglakaristuse" pärast Karadzici edasikaebuse tagasilükkamist kolme aasta taguse kohtuotsuse vastu, millega ta mõisteti süüdi kuritegudes, mille seas on ka 1995. aasta Srebrenica massimõrv, ütles peakohtunik Vagn Joensen.

Esialgset kohtuprotsessi juhtinud kohtunikud "alahindasid äärmusliku vastutust, mis lasub Karadzicil tõsiseimate kuritegude eest konfliktiperioodil, mis on märkimisväärsed oma ulatuse ja süstemaatilise jõhkruse poolest", ütles Joensen.

Apellatsioonikohtunikud tõrjusid järjepidevalt Karadzici väidet, et ta ei olnud teadlik Bosnia serblaste vägedele antud käsust mõrvata Srebrenica moslemitest mehed ja poisid ning rünnata tsiviilelanikke Sarajevos.

Kohtunikud lükkasid tagasi ka Karadzici väite, et ta ei olnud teadlik, et tema koostatud ja allkirjastatud sõjalise direktiiviga Srebrenica kohta anti Bosnia serblaste vägedele käsk luua elanike jaoks "ellujäämislootuseta väljakannatamatu olukord".

Bosnia serblaste endine liider võttis kolmapäeval teatavaks tehtud kohtuotsuse vastu liikumatult ja sünge näoilmega. 

Karadzici karistuse karmistamist olid taotlenud prokurörid ja nõudnud ohvrite sugulased. 

Karadzic oli üks kõige mõjukamatest Bosnia serblaste figuuridest, kes kogus kurikuulsust rolli eest 1995. aasta Srebrenica massimõrvas.

2016. aastal mõisteti Karadzic süüdi kümnes süüdistuspunktis, mille seas oli pea Bosnia pealinna Sarajevo pea nelja-aastase piiramise korraldamise abistamine. Linnas sai snaipri- ja mürsutules surma üle 10 000 inimese, ütlesid prokrörid.

Lisaks mõisteti ta süüdi Srebrenica genotsiidis, kus Bosnia serblastest sõdurid tapsid üle 8000 moslemist mehe ja poisi ning matsid nad massihaudadesse.

2008. aasta juulis Belgradis tabatud Karadzic on veetnud vahi all viimased 11 aastat. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: