Saaremaa elanikud said elektrikatkestusest suure õppetunni ({{commentsTotal}})

Elektrikatkestus Kuressaares.
Elektrikatkestus Kuressaares. Autor/allikas: ERR / Margus Muld

Saaremaa elanikud on jaanuarikuise elektrikatkestuse kogemusest, mil enam kui 13 000 tarbijat mitmeks tunniks talvisel ajal ilma elektrita jäi, õppust võtnud.

Enam kui neli tundi jaanuaris Kuressaares, kui kogu linnas näitasid tuld ainult autode tuled, olid tagantjärele analüüsides vaid väike ehmatus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tõsi, olukord, kui elektripuuduse tõttu on kauplused suletud, pangaautomaadid pimedad, mobiililevi hakkab katkema ja seda kõik teadmatuses, kui kaua see kõik veel kestab, oli linnakeskkonda arvestades siiski antud hetkel küllaltki ekstreemne. Aga nagu ütleb ka kõnekäänd, et mis ei tapa, teeb tugevamaks, on ka vähemasti Saaremaa juba praegu ja lähitulevikus veelgi rohkem sellisteks ootamatusteks valmis.

"Oleme juba pidanud läbirääkimisi kütusefirmadega, et kuidas tagada Kuuressaares kütuse kättesaamine kriisisituatsioonis ehk siis kui elektrit ei ole. selles osas on täna juba lahendused olemas," kinnitas Saaremaa vallavanem Madis Kallas.

Tele2 võrguhoolduse juht Tanel Klaar märkis, et linna tugijaamadele ei ole nad varem niivõrd suurt rõhku pööranud, kuid tulevikus keskendutakse sellele kindlasti rohkem.

"Kui on ulatuslik kriisiolukord, siis Kuressaare linnas peaks meil püsti jääma vähemalt kolm suuremat tugijaama, et elementaarne side tagada," lausus Klaar ja selgitas, et need kolm tuleks siis varustada generaatorite või piisava koguse akudega.

Isegi kui mobiiliside ära kukuks, saaks elektrikatkestuse korral Saaremaal asjakohast infot edastada edaspidi kohalik Kadi raadio. Kui elektrit pole, saab kuulata näiteks autoraadiot.

"Kui oleks vaja elanikele teavitust anda, kuhu minna, mida teha, kui kaua see kõik kestab, siis meie ülesehitus raadiol on selline, et me suudaksime kahe väikese generaatoriga minna tunni aja jooksul eetrisse," ütles Kadi raadio tegevdirektor Gunnar Siiner.

Kuigi Saaremaal on kümneid elektrituulikuid, jäävad need paradoksaalsel kombel elektrikatkestuse puhul seisma. Küll saaks aga tulevikus näiteks Saaremaale paarikümne miljoni euroga luua täiesti oma lokaalse elektritootmise.

"See süsteem, mille võimsus võiks olla, ma pakun välja kuskil 10 MW, hõlmab endas tuulikut, akupanka, päikesepatareisid ja kas siis diisel- või gaasigeneraatorit. Ja süsteem on võimeline tootma täiesti stabiilset energiat 24/7," sõnas tuuleenergia tootja Oleg Sõnajalg.

Toimetaja: Karin KoppelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: