Endised siseministrid mõistsid hukka massirahutustele õhutavad üleskutsed

{{1553601300000 | amCalendar}}
Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Eesti endised siseministrid, nende seas Edgar Savisaar, Olari Taal, Hanno Pevkur ja Lagle Parek saatsid Mart ja Martin Helmele ning Eesti inimestele avaliku pöördumise, kus mõistsid hukka üleskutsed, mida võib mõista massirahutuste õhutamise või õigustamisena.

Allakirjutanud teatasid, et sõnal on poliitikas tugev jõud, iga sõna peab kaaluma ja mõistma oma vastutuse suurust.

"Hoolimata erinevatest maailmavaadetest ja poliitilistest valikutest ei saa me siseministritena heaks kiita ühtegi üleskutset, mis on mõistetav massirahutuste õhutamise või õigustamisena," teatasid nad.

"On raske uskuda, et teie valijad andsid teile mandaadi õhutamaks inimesi korrarikkumistele. Iga poliitik peab teadma, et tema positsioon eeldab küpsust tegudes ja sõnades, mitte hirmutamist ja vägivalla õhutamist, seda kas või kaudselt," leidsid endised siseministrid.

Pöördumises, millele olid allkirja andnud Kalle Laanet, Margus Leivo, Tarmo Loodus, Lagle Parek, Hanno Pevkur, Katri Raik, Märt Rask, Edgar Savisaar, Ain Seppik, Riivo Sinijärv, Olari Taal ja Toomas Varek, toodi välja, et ähvardused tiku viskamisest püssirohutünni ja ühiskondliku plahvatuse tekitamisest, kui praegused konsultatsioonid peaksid nurjuma, ei kuulu Eesti väärtusruumi.

"Üksteise vastu üles kutsumine on Eesti riiklike ja rahvuslike huvide vastane. See lõhestab, mitte ei liida ühiskonda. Lähiminevikust mäletame veel liiga selgelt, milleni see võib viia, nii füüsiliselt kui ka vaimselt," tõdesid allakirjutanud.

"Eesti on meile kõigile armas ja kellelgi pole õigust ei sõnas, kirjas ega teos õõnestada rahvuslikku suveräänsust, stabiilsust ja korda, mille oleme ühiselt viimase 30 aasta jooksul ehitanud. Läheme siit kõik koos edasi põhjamaa rahvale omases rahulikus õhkkonnas," lisasid nad.

Mart ja Martin Helme: eksministrid saatsid pöördumise valele aadressaadile

EKRE liidrid Mart ja Martin Helme teatasid eksministrite pöördumise peale kommentaariks, et nad toetavad endiste siseministrite üleskutset hoida Eestis rahvuslikku suveräänsust, stabiilsust ja korda. "Paraku on nad oma kriitilise pöördumise saatnud valele aadressaadile," leiavad Helmed.

"On kahetsusväärne, et meil on kaksteist endist siseministrit, kes kas ei tunne ära libauudist või osalevad teadlikult selle levitamises, tõstes sellega ühiskondlikku temperatuuri," seisab pöördumises.

"Siseministrid peaksid saatma oma pöördumise Reformierakonna ja sotside poole, kes on mobiliseerinud kogu oma aastate jooksul üles ehitatud toiduahela, et üles kütta ühiskonnas hüsteeriat ja nurjata lõpusirgele jõudnud koalitsiooniläbirääkimised," väitsid Helmed.

"Viimased kaks nädalat on Reformierakond ja sotsid tegelenud legitiimse poliitilise protsessi õõnestamisega, varjamata seda, et oma ideoloogia võimul hoidmine on neile tähtsam kui demokraatia," lisasid nad.

"Kõik need inimesed, kes on kuulanud meie pühapäeval eetris olnud saadet "Räägime asjast" – ja mitte piirdunud internetitrolli poolt arvutis kokku lõigatud libaklipi või kontekstist välja rebitud tsitaatidega online-meedias – teavad hästi, et me ei ole kedagi vägivallale üles kutsunud."

EKRE liidrite sõnul juhtisid nad raadiosaates tähelepanu, et sotside ja Reformierakonna üles köetud paanika tulemusel võivad inimesed tulla tänavale ja piisab vaid tiku viskamisest, kui toimub plahvatus. "Hoiatasime neid erakondi edasise hüsteeria õhutamise eest. See ei ole ähvardus ega üleskutse vägivallale. Vastupidi, kutsusime inimesi üles tänavale mitte tulema."

"Kui keegi sai meie sõnadest valesti aru, siis olgu siinkohal üle korratud: poliitilised oponendid ja meedia, lõpetage hüsteeria üleskütmine ja rahva hirmutamine! Alles pärast seda saab ühiskondlik temperatuur hakata langema.
Endistele siseministritele siseministritele soovime külma närvi ja kriitilisemat meelt!" märkisid nad lõpetuseks.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: