Ansip Ratasele peaministritooli pakkumist: riigi rahanduse ummikusse ajanud inimesele seda andma ei peaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Andrus Ansip
Andrus Ansip Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Reformierakonna endine esimees ja endine peaminister Andrus Ansip ei pea õigeks, et Reformierakond pakuks peaministrikohta Keskerakonnale, et teha sellega ühine valitsus.

"Sellist pakkumist ma kuidagi loogiliseks pidada ei saa. Pakkuda peaministritooli teiseks jäänud erakonna esimehele, kes on Eesti riigi rahanduse ummikusse ajanud, on liiga palju. Selline käitumine ei vastaks rahva ootustele, mina ei oskaks seda Eesti inimestele seletada," ütles Ansip teisipäeval ERR-ile.

Ansipi intervjuu salvestati enne Kaja Kallase teisipäeva õhtust esinemist ETV saates "Esimene stuudio", kus Reformierakonna praegune esimees sõnas, et Reformierakond ei ole arutanud peaministrikohast loobumise varianti, küll aga oleks ta isiklikult valmis seda kaaluma.

"See tunduks täiesti ebaloogiline, arvestades, et ma sain poole rohkem hääli ja me saime ka palju rohkem kohti, aga mina isiklikult, jättes kõrvale, et me ei ole seda tegelikult erakonnas arutanud, oleksin valmis seda kaaluma, jah. Aga ma ei ütle, et ma seda praegu saan teha, sest me ei ole seda arutanud," rääkis Kallas.

Kallitest valimislubadustest tuleks loobuda

Mirko Ojakivi küsis Ansipilt ka selle kohta, kas Reformierakond oleks valmis loobuma oma valimiste pealubadusest 500 eurot tulumaksuvaba kõigile. Ansip vastas, et eesti riigi rahaline seis on täna nii keeruline, et kõik parteid peaksid kulukatest valimislubadustest loobuma.

"Kui vaadata seda möödunud aasta miinust, siis tegelikult ei ole raha, et neid külluslikke valimislubadusi täita mitte ühelgi erakonnal. Ja headel aegadel hakata võlgu veel suurendama, oleks kuritegu meie laste ja tulevase Eesti ees. Ehk siis kõik peavad oma lubadustes koomale tõmbama, mitte nõudma, et just nende lubadus saaks koalitsioonilepingusse sisse kirjutatud."

Ansip rääkis, et keskvalitsuse mullune miinus oli 236,5 miljonit eurot, mis on enamvähem võrdne selle summaga, mis 2018. aastal kirjutati riigieelarvesse alkoholi, tubaka ja kütuseaktsiisi ning nendele kaupadele lisanduva käibemaksu laekumisena, kuid mis jäid laekumata.

"Ehk maksusüsteem ja aktsiisisüsteem tuleb korda teha. Põhiline, mille eest mina Reformierakonnale oma hääle andsin, oli justnimelt see, et ma oleks soovinud, et need, kes valitsuse moodustavad, käituvad tulevikus mõistuspäraselt. Seda, et on võimalik kõik praeguse istuva valitsuse poolt tehtud vead ühe ropsuga ära parandada, sellesse mina ei usu. Tavaliselt on nii, et lõhkumine võib väga kiiresti toimuda, aga vigade parandamine võtab märksa rohkem aega," sõnas Ansip.

Mirko Ojakivi intervjuud Andrus Ansipiga saab täismahus kuulata Vikerraadiost neljapäeval kell 14-15.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: