Yle uuring: Põlissoomlased tõusid Soomes toetuselt kolmandaks erakonnaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Soome erakondade toetuse näitajad märtsis.
Soome erakondade toetuse näitajad märtsis. Autor/allikas: YLE

Põlissoomlaste toetus on kasvanud parlamendi- ja Euroopa Parlamendi valimiste eel 15,1 protsendini, mis kergitas ta Soomes erakondade pingereas toetuselt kolmandaks, selgus reedel Soome ringhäälingus Yle avaldatud küsitlusest.

Põlissoomlaste toetus tõusis kuuga 1,8 protsendipunkti ning sellest piisas, et minna mööda senisest peaministriparteist Keskerakonnast, kuigi viimase toetus kerkis 0,3 protsendipunkti 14,4 protsendile.

Küsitluse teostanud firma Taloustutkimus uuringujuhi Tuomo Turja sõnul on Põlissoomlaste toetus kasvanud "uinunute erakonna" arvelt. "Põlissoomlased saavad nüüd varasemast rohkem toetajaid nende seast, kes ei oska või ei taha öelda, mis erakonna poolt nad 2015. aastal hääletasid."

Põlissoomlaste haardeulatuses on ka hiljuti lagunenud valitsuses olnud ja toetustabelis teisel kohal jätkav Koonderakond, kelle toetus langes kuuga 0,4 protsendipunkti 15,8 protsendile.

Esikohal jätkab Sotsiaaldemokraatlik Partei (SDP), kelle toetus langes 1,2 protsendipunkti 20,1 protsendile.

Viiendal kohal Rohelisi toetas 13 protsenti vastanutest. Veebruariga võrreldes oli nende toetus 0,7 protsendipunkti väiksem.

Kuues on Vasakliit 9,8 protsendiga, seitsmes Rootsi Rahvapartei (RKP) 4,3 protsendiga ning kaheksandad Kristlikud-Demokraadid 3,5 protsendiga. Esimese toetus kasvas 0,9 protsendipunkti, teise oma kahanes 0,4 protsendipunkti ning kolmanda toetus jäi samaks.

Üheksas on Sinine Tulevik, mille toetus langes 0,9 protsendipunkti 0,9 protsendile.

Taloustutkimus küsitles 6.-26. märtsil pea 2000 inimest, kellest oma eelistuse ütles 1222. Küsitluse statistiline viga on 2,3 protsendipunkti.

Küsitlusaja sisse jäi valitsuse lagunemine 8. märtsil tervishoiureformi takerdumise tõttu.

Yle küsitluse tulemus erineb Koonderakonna ja Põlissoomlaste toetuse osas oluliselt eelmisel nädalal lehes Helsingin Sanomat avaldatud küsitlusest.

Selles öeldi, et SDP-d toetas küsitletutest 21 protsenti ja Koonderakonda 18,1 protsenti. Keskerakonna toetus oli 14,3 protsenti, Roheliste oma 14 protsenti ja Põlissoomlaste toetus 11,1 protsenti.

Helsingin Sanomate avaldatud küsitlus tehti 18. veebruarist 15. märtsini ehk see lõppes nädal pärast peaminister Juha Sipilä valitsuse lagunemist. Küsitluse statistiline viga oli 2 protsendipunkti.

Soomlased valivad oma parlamenti 14. aprillil ja europarlamendi saadikuid 26. mail.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: