Ministeerium kaitses ligi 100 000-eurose uuringu tellimist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

ALKO1000 kauplus Lätis Valkas Eesti piiri ääres.
ALKO1000 kauplus Lätis Valkas Eesti piiri ääres. Autor/allikas: ERR

98 280 eurot maksma läinud aktsiisiuuring oli turuhind ning kolmest praktiliselt sama hinnaga pakkumisest sisuliselt parim, kaitses rahandusministeerium uuringu tellimist.

Rahandusministeerium tellis PricewaterhouseCoopers Advisors´lt (PWCA) uuringu aktsiisipoliitika mõjust Eesti majandusele, mis läks koos käibemaksuga maksma 98 280 eurot. Uuring jõudis üsna triviaalsena kõlavale järeldusele, et aktsiisimäärade järsu tõusu ja langetamise mõju on sama hästi kui võimatu prognoosida ning seetõttu tuleks aktsiisipoliitikat kujundades vältida nii suuri tõuse kui ka langetamisi.

Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhtivanalüütik Risto Kaarna kirjutas ministeeriumi blogis, et igaüks, kes on teadustööd kirjutanud, teab, et see võtab aega: kirjandusega tutvumine, kvantitatiivsete ja kvalitatiivsete andmete kogumine, kontrollimine, nende sünteesimine, analüüs, tulemuste kokkukirjutamine.

"Kõnealuse uuringu puhul on tehtud lisaks tavalisele kabinetiteadustööle ka rida intervjuusid, kohtumisi, aruandlust ning tutvustatud tulemusi avalikkusele ning turuosalistele. Kõigel sellel on turuhind, mille määras avatud hange."

Kaarna sõnul oli hanget välja kuulutades kriteeriumide hulgas uuringu metoodika kaaluga 70 protsenti lõpphindest ning hind kaaluga 30 protsenti. Ministeeriumile laekus kolm pakkumist: PWCA koos statistikaametiga, Tartu ülikool koos Civitta Eesti AS-iga ning KPMG Baltics koos Konjunktuuriinstituudiga.

"Võib oletada, et need institutsioonid konkureerivad omavahel teataval määra uuringurahadele ja pakkumised tehti eesmärgiga hange võita. Samuti võib oletada, et võidusooviga pakkuja pakub võimalikult soodsa hinna, sest muidu, sama hea metoodika juures, hanget võita ei saa. Päris dumping-hinnaga ka keegi seda päriselt teha ei taha, sest tegijad tahavad saada palka ning neil on vaja töövahendeid ning -ruume. Nendest piirangutest turuhind kokku tulebki."

Kaarna väitel olid kõik kolm pakkumist praktiliselt sama hinnaga ning võitja määramisel oli otsustavaks ainult pakutud sisu ja metoodika.

"Võitjas meil kahtlust polnud, PWCA ja statistikaameti pakutud metoodiline lahendus oli kõige läbimõeldum, kõige selgemini kirja pandud ning vastas kõige paremini meie ootustele. Lisaks pakkusid nad meile tulevikus kasutatava tööriista prognoosimudeli näol," kaitses Kaarna uuringu tellimist PWCA-lt.

Rahandusministeeriumi tellitud uuring läks maksma 81 900, millele lisandub käibemaks ehk kokku läks uuring maksma 98 280 eurot. Rahandusministeerium maksis uuringust kinni poole, ülejäänu tasus Eesti Teadusagentuur teadmistepõhist poliitikakujundamist toetavast RITA programmist.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: