May: Suurbritannia taotleb Brexiti uut edasilükkamist

{{1554229020000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Ühendkuningriik taotleb Brexiti uut edasilükkamist, mis annaks parlamendile lisaaega võtmaks vastu Euroopa Liiduga saavutatud lahkumislepet, ütles Briti peaminister Theresa May teisipäeval pärast rohkem kui seitse tundi kestnud valitsuse istungit.

May pakkus välja ka võimaluse kohtuda leiboristide liidri Jeremy Corbyniga, et leida ühine lähenemine, mis aitaks murda ummikseisu parlamendis. 

"Lahkuda leppega on parim lahendus," ütles May oma Downing Streeti kontorist tehtud telepöördumises

"Me vajame artikkel 50 edasist pikendamist, võimalikult lühikest, mis lõpeks, kui me leppe vastu võtame," märkis ta. 

"Me tahame kokku leppida ajakavas, et tagada selle seaduse vastuvõtmine enne 22. maid, et Ühendkuningriik ei peaks osalema Euroopa Parlamendi valimistel," ütles peaminister. 

EL-i liidrid leppisid kokku Brexiti algse 29. märtsi tähtaja pikendamises 12. aprillini, et vältida Ühendkuningriigi ja EL-i 46 aastat kestnud partnerluse kaootilist lõppu.

Suurbritannia peab teavitama valimisvõime oma osalemisest 23.-26. mail peetavatel europarlamendi valimistel 11. aprillil. 

Downing Streeti pressiesindaja ütles, et ehkki Suurbritannial lasub pärast seda kuupäeva kohustus alustada Euroopa Parlamendi valimiste läbiviimise ettevalmistamist, saab ta vahetult enne valimiste toimumist need tühistada. 

Euroopa Komisjon on teatanud, et kui Suurbritanniale antakse pikk ajapikendus, peab ta valimised läbi viima.

May rõhutas, et enne tema taotluse heakskiitmist peavad EL-i 27 liikmesriigi liidrid teadma, miks Brexit on vaja taas kord edasi lükata, sest see vajab ühehäälset toetust.

"Me peame selgelt välja ütlema, miks sellist pikendust vaja on, et tagada õigeaegne ja korrapärane lahkumine," lausus ta. 

"See debatt, see lõhe ei saa kaua jätkuda."

May märkis, et soovib kohtuda Corbyniga, et "püüda kokku leppida plaanis, mida me mõlemad järgime tagamaks, et me lahkume Euroopa Liidust ja teeme seda leppega".

Corbyn teatas teisipäeva õhtul, et tal on "väga hea meel" peaministriga kohtumise ja asjade arutamise üle.

May lisas samas, et austab parlamendi otsuseid Brexiti suhtes.

Briti valitsus pidas erakorralise istungi pärast seda, kui parlamendi alamkoda hääletas esmaspäeva õhtul teist korda maha kõik neli valitsuse lahkumisleppele alternatiivset Brexiti-plaani.

Ühtlasi on seadusandjad kolm korda maha hääletanud May Brüsseliga kokku lepitud lahkumisplaani. 

Ehand: leppeta Brexit tähendaks majanduslikku šokki

ERR-i Brüsseli korrespondent Epp Ehand rääkis "Aktuaalses kaameras", et külma loogikaga võttes võib öelda, et iga päev, mis viib lähemale tähtaegadele, tähendab suuremat tõenäosust leppeta lahkumisele. Samas ei pidanud ta seda ainsaks ega ka kõige tõenäolisemaks võimaluseks.

"Suurem osa Suurbritannia parlamendist, ka Euroopa Liit ei taha ikkagi leppeta lahkumist," selgitas ta. "Ja praeguse ajasurve all hakkavad asjad juhtuma."

Kui aga riik peaks tõepoolest EL-ist ilma leppeta lahkuma, siis esimesi tagajärgi näeb Ehandi sõnul sadamates, transpordis, see annab tunda ka kaupade kättesaadavuses.

"See tähendab suurt majanduslikku šokki, millega peab siis kohanema. Meie, eestlased või EL-i kodanikud saame ka edaspidi sõita Suurbritanniasse ilma viisata ja seal elada ja töötada, aga kui läheme väikeste asjade juurde, et kuidas hakatakse vastastikku tunnustama kutsetunnistusi või millised saavad olema sotsiaalsed garantiid, siis see hakkab leppeta lahkumise puhul paljuski sõltuma vastastikusest heatahtlikkusest ja suuremeelsusest."

Üks keerulisemaid küsimusi on Ehandi sõnul ka see, kuidas lahendada leppeta lahkumise puhul Iiri piiri küsimus.

Briti valitsus pidas erakorralise istungi pärast seda, kui parlamendi alamkoda hääletas esmaspäeva õhtul teist korda maha kõik neli valitsuse lahkumisleppele alternatiivset Brexiti-plaani.

Ühtlasi on seadusandjad kolm korda maha hääletanud May Brüsseliga kokku lepitud lahkumisplaani. 

Brexiti-minister: May ei anna opositsioonile "blankotšekki"

Briti valitsus ei anna opositsioonile "blankotšekki", kinnitas Brexiti-minister Steve Barclay.

Barclay ütles kolmapäeval BBC-le, et valitsusel on mõnda Tööpartei ettepanekut nagu tolliliit Euroopa Liiduga, väga raske aktsepteerida, kuid pooled peavad maha istuma ja töötama välja kokkuleppe, mis hoiaks ära leppeta lahkumise.

"Me ei sea eeltingimusi, aga see ei ole blankotšekk," ütles Brexiti minister. 

Barclay sõnul näitab läbikukkunud parlamendihääletuste "halastamatu loogika", et Ühendkuningriik peab liikuma leebema Brexiti suunas.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS, "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: