Berliin: Merkel võõrustab teisipäeval Briti peaministrit

{{1554729240000 | amCalendar}}
Angela Merkel ja Emmanuel Macron 22. märtsil Brüsselis.
Angela Merkel ja Emmanuel Macron 22. märtsil Brüsselis. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel võõrustab teisipäeval Euroopa Liidu erakorralise tippkohtumise eelõhtul Briti peaministrit Theresa Mayd, teatas Berliin esmaspäeval. May kohtub samal päeval ka Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga.

"Liidukantsler ja Briti peaminister vahetavad arvamusi Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise üle ja kolmapäevase erakorralise tippkohtumise teemadel," ütles Merkeli pressiesindaja Steffen Seibert.

Prantsuse presidendi kantselei teatas varsti pärast Saksa valitsuse teadet, et teisipäeval võõrustab Mayd ka Macron. 

Prantsuse presidendi ja Briti peaministri kohtumine on kavandatud  Élysée palees teisipäeval kella kuueks õhtul (Eesti aeg kell 19), teatas Macroni kantselei. 

Briti peaminister püüab 10. aprilli tippkohtumisel keelitada EL-i liidreid rahuldama tema taotlust Brexiti edasilükkamiseks 30. juunini.

Saksa kantsleri pressiesindaja märkis, et lõpliku otsuse algselt 29. märtsil aset leidma pidanud Brexiti teistkordse edasilükkamise osas teevad 27 EL-i liikmesriigi juhid ühiselt. 

Samas on tema sõnul alati "olemas head põhjused omavahel rääkimiseks sellises keerulises ja nii Suurbritannias kui ka EL27-s emotsionaalselt laetud olukorras enne esimest tähtaega".

EL-i liidrid andsid märtsis Londonile ajapikendust 22. maini juhul, kui Briti parlament kiidab lahkumisleppe heaks, ja 12. aprillini, kui parlament seda ei tee.

Prantsusmaa on püüdnud suurendada enne tippkohtumist survet May´le. Prantsuse president Emmanuel Macron on öelnud, et EL-i liidrid ei kiida Briti peaministri taotlust Brexit teist korda edasi lükata automaatselt heaks.

Prantsuse välisminister Jean-Yves Le Drian ütles laupäeval, et on saabunud aeg Brexiti kriis lõpetada, sest olukord, kus see domineerib arutelusid EL-is, ei saa jätkuda.

Merkeli pressiesindaja rõhutas esmaspäeval ka 27 EL-i liikmesriigi juhi ühel häälel rääkimise tähtsust. "Otsustavus ja ühehäälsus on valitsusjuhtide tippkohtumisel otsustava tähtsusega," ütles Seibert. 

EL-i põllumajandusvoliniku sõnul oleks leppeta Brexit sõge

Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust ilma leppeta oleks lihtsalt sõge, lausus Euroopa Komisjoni põllumajandusvolinik Phil Hogan ajal, mil Ühendkuningriigi võimalik leppeta lahkumine on mõne päeva kaugusel.

Hogan on koostamas põllumajandussektorile varuplaane juhuks, kui Ühendkuningriik peaks EL-ist leppeta lahkuma. Varuplaanidega üritatakse võimalikult palju piirata leppeta Brexiti mõju põllumeestele.

Iirlasest voliniku sõnul loodab ta, et Briti peaministri Theresa May parteiülesed kõnelused opositsioonijuht Jeremy Corbyniga toovad tulemuse. 

"Brexiti hullusest hoolimata usun jätkuvalt, et terve mõistus võib peale jääda," ütles Hogan. 

Barnier: EL seisab Iirimaa kõrval mis tahes Brexiti korral

Ükskõik mis Brexitist saab, aga Euroopa Liit seisab täielikult Iirimaa selja taga, ütles EL-i pealäbirääkija Brexiti kõnelustel Michel Barnier esmaspäeval Dublinis.

Barnier hoiatas, et leppeta Brexiti korral ei alusta EL kaubanduskõnelusi Suurbritanniaga enne, kui Iiri piiri olukord on lahendatud.

"Me ei aruta midagi Ühendkuningriigiga enne, kui lepe on olemas Iirimaa ja Põhja-Iirimaa kohta ning ka kodanike õiguste ning rahaliste kohustuste maksmise vallas," lisas ta.

Lahkumislepe, milles Ühendkuningriigi valitsus ja EL kokku leppisid, katab kõik kolm valdkonda. Briti parlament ei ole novembris sõlmitud lepet heaks kiitnud.

EL on olnud vastu lahkumisleppe avamisele, kuid Barnier ütles esmaspäeval, et leppega kaasas käivat poliitilist deklaratsiooni poolte tulevastest kaubandussidemetest on võimalik "äärmiselt ruttu" ümber teha.

Briti valitsus peab patiseisu murdmiseks ja kompromissi leidmiseks kõnelusi opositsioonis oleva Tööparteiga. Kompromiss võib hõlmata Suurbritannia tolliliitu jäämist. 

Iiri peaminister Leo Varadkar ütles esmaspäeval, et toetab Londonis peetavaid parteiüleseid kõnelusi.

"Loodan siiralt, et on võimalik ehitada piisav konsensus, mis lubab lahkumisleppe ratifitseerida," lausus Varadkar. "Oleme avatud tähtaja pikendamisele, et need kõnelused saaksid lõpuni jõuda."

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: