Jurist: ilmselt annab EL Suurbritanniale täiendavalt aega

Briti peaminister Theresa May teatas teisipäeval, et palub Euroopa Liidult täiendavat Brexiti edasilükkamist. Rahvusvahelise õiguse juristi Daniel Kaasiku hinnangul EL tõenäoliselt annab ajapikendust.

Kaasik rääkis "Välisilmale" antud intervjuus, et praegu on Brexitiga seoses kolm varianti.

Üks võimalus on see, et Ühendkuningriik võtab lahkumisavalduse tagasi ja Brexitit üldse ei toimu. See eeldab Kaasiku sõnul põhimõttelist muutust Ühendkuningriigi sisepoliitikas, kuid seda ilmselt ei juhtu.

Teine variant on leppeta Brexit. "Tänaseks on see kahjuks tõsiseltvõetav, aga minu hinnangul ei ole see kindlasti kõige tõenäolisem võimalus," ütles Kaasik.

"Arvan, et hetkel on veel tõenäolisem see, et Ühendkuningriigile antakse täiendavalt aega ja pikendatakse seda lahkumise protsessi teatud tähtajani," ütles ta.

Leppega lahkumisel on Kaasiku sõnul omakorda kaks võimalust. "Siin tuleb ka eristada kahte võmalust. Esiteks seda võimalust, et lahkutakse vastavalt sellele leppele, mis on sõlmitud Theresa May juhtimisel. Kui Briti parlament peaks selle leppe heaks kiitma - seal tuleb ilmselt neljas hääletus ka -, siis piisab ilmselt palju lühemast pikendustähtajast.

"Kui Briti parlament teeb otsuse või avaldab soovi Euroopa Liidule läbi valitsuse, et täielikult see lepe ümber rääkida, siis sellisel juhul kindlasti lühemast tähtajast ei piisa," lisas ta.

Kaasiku sõnul ei eelista Euroopa Liit leppe ümberrääkimist. Samas soovivad EL ja liikmesriigid vältida leppeta lahkumist. "Tänu sellele võidakse olla valmis teatud järeleandmisi tegema. See, milliseid järeleandmisi oleks nad valmis tegema ja kas üldse, sõltub väga palju just sellest, kui selge signaali ja kui selged põhjendused Ühendkuningriik siiski nüüd, järgmiste nädalate jooksul annab," lisas Kaasik.

Juristina soovitaks Kaasik Mayl minna Brüsselisse ajapikendust küsima võimalikult selge sõnumiga ja kinnitusega, et ta teeb omalt poolt kõik selleks, et leppeni võimalikult kiiresti jõuda.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: