Barnier: Brexiti ajapikendus sõltub May kavast

Euroopa Liidu Brexiti-läbirääkija Michel Barnier.
Euroopa Liidu Brexiti-läbirääkija Michel Barnier. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu Brexiti-läbirääkija ütles teisipäeval, et Briti peaministrile Theresa Mayle pakutav Euroopa Liidust lahkumise ajapikendus sõltub plaanist, mis ta kolmapäevasele ülemkogule toob.

May üritab viimase hetke diplomaatilise pingutusega veenda EL-i ülejäänud 27 riigi liidreid pikendama Brexitit 30. juunini.

Peaminister vajab aega kompromissi leidmiseks Briti opositsioonilise Tööparteiga, et riigi lõhestunud parlament suudaks neljandal katsel tagada riigile lepinguga Brexiti. Pikenduseta oodatakse, et Ühendkuningriik kukub EL-ist reedel lepinguta välja.

EL on Brexiti tähtaega juba korra pikendanud -- algne tähtaeg oli 29. märtsil -- ning Barnier sõnul peab May selgitama, mida pikendamine pooltele annab.

"Edasilükkamise pikkus on seotud eesmärgiga -- milleks seda on vaja -- ning sõltub sellest, mida May homme Euroopa liidritele ütleb," lausus Michel Barnier EL-i erakorralise Brexiti tippkohtumise eelõhtul. 

"Ta tuleb tagasi, et näidata suunda edasi. Seda Euroopa liidrid ootavad... Tema asi on tuua teekaart."

Barnier rõhutas, et kui Ühendkuningriik lahkub EL-ist kaootiliselt leppeta, siis pole see EL-i süü.

"Leppeta (Brexit) ei saa kunagi olema EL-i otsus. See saab olema alati ÜK vastutus öelda meile, mida ta tahab," lausus Barnier.

May kõnelused Tööparteiga pole käegakatsutavat tulemust tootnud ning peatse läbimurde võimalus näib väike.

Barnier sõnul ta siiski loodab, et parteiülene dialoog suudab tulemust siiski toota.

"Uus element selles tõsises ja keerulises olukorras on parteiülesed kõnelused, mis Theresa May ja Tööpartei viimaks käivitasid."

Briti nael tugevnes Brexiti edasilükkamise taotlemise taustal

Briti nael tugevnes teisipäeval, kui peaminister Theresa May proovib vältida leppeta Brexitit ja leida Euroopa Liidu liidrite toetust Brexiti edasilükkamisele.

Naelsterling tõusis ennelõunal korra üle 1,31 dollari, samal ajal kui euro nõrgenes naela suhtes.

Teisipäeval olid Euroopa Ülemkogu eel valdavalt tõusul ka Euroopa ja Aasia aktsiaturud, lootuses, et suudetakse vältida kaootilist Brexitit.

"Naelal tundub olevat soodumus näha häid uudiseid," ütles Rabobanki analüütik Jane Foley. "Asjaolu, et Mayl on päevakorras rohkem kõnelusi, nähakse viitena, et jõutakse leppeni pikendada Brexitit 12. aprillist edasi."

May kohtub Merkeli ja Macroniga

Briti peaminister Theresa May kohtub teisipäeval Saksa kantsleri Angela Merkeli ning Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga, et hoida ära leppeta Brexit.

Kohtumine toimub napilt enne kolmapäeval toimuvat Euroopa Ülemkogu, mis keskendub 46 aastat kestnud partnerluse saatusele.

May palus EL-i liikmesriikide juhtidel reedel lükata Brexit 30. juunile, et tal oleks aega leida kompromisslahendus opositsioonis oleva Tööparteiga. Kõneluste eesmärk on saada Ühendkuningriigi valitsuse ja EL-i läbi räägitud lahkumislepple neljandal katsel Briti parlamendi heakskiit.

EL-i riikide juhid on tähtaega algselt 29. märtsilt juba korra pikendanud ning kahtlevad väga, kas May suudab patiseisu Briti parlamendis murda. Kõnelused pole aga kuhugi jõudnud ning ilmselt enne ülemkogu edu ei saavuta.

May olukorda raskendab EL-is kasvav hirm, et kaosega hakkavad peatselt kaasnema suuremad poliitilised ja majanduslikud kulud kui leppeta Brexiti korral.

Seda seisukohta edendab avalikult Macron, kuid arvatakse, et teda toetavad ka Belgia ja Hispaania.

"Vajame viivituseks head põhjust," lausus üks diplomaat sellest leerist.

Ülemkogu presidendi Donald Tuski kantselei käis eelmisel nädalal välja mõtte anda Ühendkuningriigile "paindlik", kuni üheaastane pikendus, mis saab lõppeda varem, kui London peaks suutma patiseisu murda.

Üks diplomaadist allikas aga rõhutas, et see on "härra Tuski seisukoht, mitte ülemkogu seisukoht".

Merkeli seisukohad on leplikumad ja teda toetab EL-i liikmesriik Iirimaa -- tähtis osaline, kelle poliitiliselt tundlik piir Põhja-Iirimaaga on peamine põhjus, miks lahkumislepe Briti parlamendis takerdus.

"Teen kõik, et leppeta Brexitit ära hoida," lausus Merkel reedel.

Belgia võõrustab Brexitist enim ohustatud EL-i riikide kõnelusi

Belgia võõrustab kolmapäeval leppeta Brexitist enim ohustatud Euroopa Liidu liikmesriikide kohtumist.

Peaminister Charles Michel võtab enne EL-i tippkohtumist vastu Loode-Euroopa riikide liidrid ja kõrged ametnikud, teatas teisipäeval pressiesindaja.

"See on koordineerimiskohtumine riikide jaoks, mida leppeta Brexit otseselt mõjutaks, et arutada konkreetseid tagajärgi," ütles Frederic Cauderlier.

Kohtumisest osavõtjate nimekiri ei ole veel lõplikult paigas, kuid kutsutud on Hispaania ja Põhjamere sadamatega riigid.

Kutsutud on Prantsusmaa ja Saksamaa, kuid Saksa kantsler Angela Merkel ei saa osaleda, kuna ta peab esinema enne Brüsselisse EL-i tippkohtumisele sõitmist Bundestagis.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: