Briti valitsus palus EL-il lükata Brexit edasi 30. juunini

{{1554446940000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Briti peaminister Theresa May palus reedel Euroopa Liidul lükata Ühendkuningriigi blokist lahkumine edasi 30. juunini ning soovib, et kui Briti parlament ja Euroopa Parlament ratifitseerivad Brexiti-leppe varem, siis lõppeks pikendus samuti varem.

"Ühendkuningriik teeb ettepaneku, et (pikendus) lõpeks 2019. aasta 30. juunil. Kui pooled suudavad (leppe) ratifitseerida enne seda kuupäeva, siis teeb valitsus ettepaneku, et see periood lõpetataks varem," ütles May kirjas Euroopa Ülemkogu juhile Donald Tuskile.

Downing Street avaldas May kirja pisut pärast seda, kui kõrge EL-i ametnik ütles uudisteagentuurile AFP, et Tusk teeb ettepaneku pikendada Brexiti kuupäeva kuni 12 kuu võrra.

Brexiti algne tähtaeg oli 29. märts, kuid see lükati EL-i liidrite nõusolekul 12. aprillile, sest Briti parlament keeldus kolmel korral kiitmast heaks Brexiti lepet, milles Ühendkuningriik ja EL olid mullu kokku leppinud.

May kirjutas Tuskile, et tahab tagada, et Ühendkuningriik lahkub blokist korrapärasel moel koos leppega, mis aitaks lahti harutada 46 aasta jooksul tekkinud keerulised poliitilised, julgeolekualased, diplomaatilised ja majanduslikud sidemed.

"(Briti) valitsuse poliitika on olnud ja on ka praegu Euroopa Liidust lahkumine korrapärasel moel ja ilma tarbetu viivituseta," kirjutas May. "Valitsus on nõus, et leppega lahkumine on parim tulemus."

Allikas: Tusk on valmis pakkuma Brexitiks paindlikku lisaaega

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk on valmis andma Ühendkuningriigile Brexitiks lisaaega 12 kuud, kirjutas Briti ringhääling BBC reedel kõrgele Euroopa Liidu allikale tuginedes.

Tuski plaan lubaks Ühendkuningriigil lahkuda EL-ist ka varem, kui Briti parlament mõne Brexiti-leppe ratifitseerib, kuid plaan vajab järgmisel nädalal toimuval EL-i tippkohtumisel liikmesriigi liidrite nõusolekut, vahendas BBC.

Praeguse seisuga lahkub Ühendkuningriik EL-ist 12. aprillil, sest Briti parlament pole Brexiti-lepet seni heaks kiitnud.

Briti peaminister Theresa May ja tema Konservatiivne Partei peavad patiseisu lahendamiseks kõnelusi opositsioonilise Tööparteiga. May üritab kõnelustel leida ettepanekut, mis suudaks läbida parlamendi enne 10. aprilli, kui EL-i liidrid pikendamist kaaluvad.

Hollandi peaminister: Ühendkuningriik peab Brexiti edasilükkamist rohkem selgitama

Briti peaminister Theresa May ei vasta oma taotluses lükata Brexit edasi 30. juunini Euroopa Liidu küsimustele, ütles Hollandi peaminister Mark Rutte reedel.

Rutte sõnul kergitas May taotlus palju küsimusi ja nende üle peab algama intensiivne arutelu enne Euroopa Liidu liidrite kohtumist järgmisel kolmapäeval.

"Plaan oli see, et Suurbritannia selgitab, mida nad Euroopa Liidult tahavad," ütles Rutte iganädalasel pressikonverentsil.

"Täna saadeti kiri, mis minu arust sellele ei vasta. Ma loodan, et neile küsimustele on võimalik vastus anda," lausus ta ja märkis, et kirjas "ei ole terve plaan, vaid ainult osa plaanist".

"Me loodame, et London pakub kolmapäevaks rohkem selgust," jätkas Rutte. "Pall ei ole Hollandis ega Pariisis või Berliinis. Pall on tõepoolest Londonis."

Ka Prantsusmaa ja Saksamaa on teatanud, et Briti ettepanek ei ole piisavalt selge.

Hispaania taasavab Brexiti tõttu oma konsulaadi Manchesteris

Hispaania taasavab rahanduskriisi ajal suletud konsulaadi Ühendkuningriigis Manchesteris, et aidata hispaanlastel tulla toime Brexitiga, teatas Madrid reedel. 

"Seistes silmitsi peatse Brexitiga, peame vajalikuks toetada oma konsulaarkohalolu Suurbritannias, et tagada hispaanlastele õiguslik kaitse ja aidata neid kõikvõimalike protseduuride või informatsiooniga, mida neil vaja võib minna," ütles Hispaania valitsuse pressiesindaja Isabel Celaa. 

Konsulaat suleti 2011. aastal, mille järel on Ühendkuningriigis olnud kaks Hispaania konsulaati Londonis ja Edingburghis. 

Ühendkuningriigis elab umbes 150 000 hispaanlast. 

Celaa ei täpsustanud, mis kuupäeval Manchesteri esindus avatakse. 

Allikas: Prantsusmaa peab Brexiti edasilükkamise arutelu ennatlikuks

Prantsusmaa peab Brexiti taaskordse edasilükkamise arutelu pidamist praegu ennatlikuks, sest Londonil on esitamata selge plaan, mis edasilükkamist õigustaks, ütles allikas Prantsuse presidendi kantsleist reedel.

Prantsusmaa on teadlik Ühendkuningriigi reedesest ametlikust palvest pikendada Brexiti tähtaeg 30. juunini, lausus allikas.

"Ootame usutava plaani esitamist praeguse aja ja (Euroopa Liidu) tippkohtumise vahel, mis toimub 10. aprillil ja mil me seda taotlust uurime."

"Pikendus on tööriist, mitte lahendus," lausus allikas. 

Hunt: May ei jäta ühegi kivi alla vaatamata

Briti välisminister Jeremy Hunt ütles reedel, et mitte keegi ei taha Brexiti pikka edasilükkamist ning peaminister Theresa May ei jäta ummikseisust väljapääsu leidmiseks "ühegi kivi alla vaatamata".

Hunt ütles Prantsusmaal G7 välisministrite kohtumisel, et Euroopa Liidust lahkumisega viivitamine oleks halb nii Suurbritanniale kui EL-ile.

"Me ei usu, et EL-i liikmesriigid tahavad suurt ajapikendust. Meie kindlasti seda ei taha," ütles ta.

Hunt möönis, et protsessis on olnud paljud takistusi, kuid kinnitas, et sihilikult Ühendkuningriik ei viivita, vaid viimaste kuude ummikseis on tingitud asjaolust, et ühelgi parteil ei ole Briti parlamendis enamust.

Briti valitsus arutas opositsiooniga tundide kaupa Brexiti kompromissi

Briti valitsus pidas neljapäeval pingelisi kõnelusi opositsioonilise Tööpartei esindajatega kaootilise Brexiti vältimiseks, kõne all olid lahkumistingimused ning Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi tulevased suhted, vahendas BBC.

Läbirääkimised kestsid neli ja pool tundi ning jätkuvad reedel.

Peaminister Theresa May jookseb võidu ajaga, üritades meeleheitlikult saada tuge neljandaks lahkumisleppe hääletuseks parlamendi alamkojas. Peaministri büroo andmeil on nii valitsus kui leiboristid otsustanud kompromissi nimel intensiivseid kõnelusi pidada.

Ühendkuningriigi praegune Brexiti tähtaeg on 12. aprill ehk tuleva nädala reede ning vastuseis May lahkumiskavale on endiselt suur. 

Briti poliitilisest draamast väsinud EL-i liidrid tahavad, et Briti valitsus esitaks enne järgmisel kolmapäeval Brüsselis peetavat kohtumist kas valmis lahkumisplaani või pakuks välja uue viisi, kuidas asjas edasi liikuda. Siis otsustavad EL-i liidrid ka selle, kas soostuda brittide palvega lükata Brexit edasi 22. maini. Peagi pärast seda asuvad liikmesriigid valima esindajaid Euroopa Parlamenti.

Seadusandjatel ei ole samuti lihtne. Erakordsete pingetega toimetulekuks on nende tarvis avatud ööpäevaringne nõuandeliin. Ajalehe Daily Telegraph andmeil teavitas alamkoja asespiiker Lindsay Hoyle sellest teenusest kõiki rahvaesindajaid. 

"On eluliselt tähtis, et stressi kasvades töökohal on meil olemas vajalik tervise- ja heaolutugi, kirjutas Hoyle. 

Leiboristid on pettunud Brexiti-kõnelustes valitsusega

Briti peamine opositsioonijõud Tööpartei väljendas reedel pettumust kolm päeva valitsusega peetud Brexiti-kõnelustes, mis lõppesid läbimurdeta.

"Me oleme pettunud, et valitsus ei pakkunud välja tegelikku muutust või kompromissi," ütles leiboristide pressiesindaja.

"Me kutsume peaministrit üles tulema välja tõeliste muutustega oma leppes, et püüda leida alternatiivi, mis võiks võita parlamendi toetuse ja riigi taas ühendada."

Brüssel tahab ka leppeta Brexiti korral kaluritele üleminekuperioodi

Euroopa Liit tahab isegi leppeta Brexiti korral anda kaluritele üleminekuperioodi, et neil oleks aega kohaneda kalastusalade piiride muutusega.

Euroopa Liidu kalandusvolinik Karmenu Vella ütles, et iga leping, mis annaks Ühendkuningriigi alustele ligipääsu Euroopa Liidu vetele sõltub sellest, et Ühendkuningriik vastaks samaga Euroopa kaluritele.

"Meil on kontrollimehhanismid olemas, mis töötavad igal alal, kus meie alused kalastavad" ja on võimelised tuvastama Ühendkuningriigi aluseid, kui lepet ei leita, rääkis Vella.

Tema sõnul pehmendaks see leppeta Brexiti mõju kaluritele ja kehtiks ainult 2019. aastal, sest proovitakse jõuda pikaajalisema kokkuleppeni.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: