Junckeri sõnul ei taha EL Suurbritanniale enam lühikest ajapikendust anda

{{1554304560000 | amCalendar}}
Foto: Emmanuel Dunand/AFP Photo/Scanpix

Suurbritannia kaks suuremat erakonda - valitsevad konservatiivid ja opositsioonis olev Tööpartei - moodustavad ühise töörühma, et leida kokkulepe, kuidas ja millal Euroopa Liidust lahkuda. Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker hoiatas, et enam ei anta lühikest ajapikendust riigi lahkumistähtaja edasilükkamiseks.

Peaminister Theresa May kutsus Tööpartei liidri Jeremy Corbyni enda juurde, et leida võimalus, kuidas opositsioon tema läbiräägitud lahkumisleppe võiks heaks kiita, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Mõlema esindajad nimetasid kõnelusi konstruktiivseks. Kokkuleppele jõuti töörühma moodustamises, mille ülesanne on leida sobiv lahendus mõlemale.

Samal ajal lükkas parlament tagasi ettepaneku, mille kohaselt oleks kolmapäeval toimunud veel mitme Brexitit puudutava ettepaneku hääletused. Otsustavaks sai spiikri John Bercow hääl.

See aga ei tähenda, et neljapäeval või mõnel teisel päeval saadikud ei võiks uusi ideid hääletusele panna. Küll aga toetasid saadikud mõtet, et tuleb jätkata Brexiti arutelu.

Brexiti-leppe heakskiitu ootav Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker rõhutas, et Euroopa Liit ei kavatse enam uut lühiajalist Brexiti edasilükkamist toetada.

Juncker kutsus Euroopa Parlamendis kõneldes kõiki asjaosalisi üles pingutama leppeta Brexiti vältimise nimel. Samas on see muutunud tema sõnul üha tõenäolisemaks stsenaariumiks.

"12. aprill on viimane kuupäev. Kui Suurbritannia parlament ei ole selleks ajaks lahkumislepet heaks kiitnud, siis ei ole mingi lühiajaline ajapikendus enam võimalik. Pärast 12. aprilli seaksime me ohtu Euroopa Parlamendi valimiste korralduse ja Euroopa Liidu hea toimimise," rääkis Juncker.

Igasuguse edasilükkamise vastu on Prantsusmaa.

"Kaugele lükkamine, mis tähendaks Suurbritannia osalemist Euroopa valimistel ja institutsioonides, ei ole selge ega automaatne. Meie prioriteet peab olema Euroopa Liidu ja ühisturu efektiivne töö. Euroopa Liit ei saa olla igavesti Suurbritannia poliitilise kriisi pantvang," kommenteeris president Emmanuel Macron.

Teine Euroopa Liidu suurriik Saksamaa soovib leppega lahkumist, kuid ettepaneku peab tegema London, kinnitas kantsler Angela Merkel.

"Olen alati öelnud, et võitlen viimase minutini leppega Brexiti nimel. See on Suurbritannia, aga eelkõige meie huvides. Sõidan homme Iirimaale, mis on loomulikult riik, mida toimuv Euroopa Liidu liikmesmaana eriti puudutab," rääkis Merkel.

Toimetaja: Merili Nael, Tarmo Maiberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: