Trumpi eksadvokaat nimetas presidenti rassistiks ja petiseks

{{1551276960000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi kauaaegne advokaat Michael Cohen ründas kolmapäeval kongressis antud tunnistustes oma endist ülemust kui rassisti ja petist.

Cohen mõisteti vangi kuritegude tõttu, mis osaliselt on seotud tema tööga Trumpi heaks. Ta väljendas esindajatekoja järelevalve- ja reformikomitee poole pöördudes kahetsust oma varasema lojaalsuse pärast. 

"Mul on häbi, et ma valisin osavõtu härra Trumpi seadusvastaste tegude varjamisest, selle asemel, et kuulata omaenda südametunnistust," lausus Cohen.

"Ta on rassist. Ta on petis. Ta on kelm."

Täismahus video kuulamisest: 

Coheni sõnul on tal ümberlükkamatuid tõendeid Trumpi väärtegude kohta, sealhulgas kahele naisele 2016. aasta valimiste eel makstud vaikimisrahast.

Ta märkis ka, et Trump juhtis läbirääkimisi Trump Toweri ehitamise üle Moskvasse kogu 2016. aasta valimiskampaania aja, eitades seejuures igasuguseid ärisidemeid Venemaaga. 

Trump suunas Coheni sõnul teda projekti kohta valetama. Valge Maja advokaadid "vaatasid üle ja toimetasid" Coheni sõnul ka tema ütlusi kongressile. 

Vietnamis Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga kohtuv Trump nahutas Cohenit Twitteris, öeldes, et endine advokaat "tegi halbu asju, mis ei ole Trumpiga seotud" ja et ta valetab oma vanglakaristuse lühendamiseks. 

Cohenile on juba määratud kolme aasta pikkune vangistus finantskuritegude ja kongressile valetamise eest. 

Cohen möönis oma sõnavõtus, et tal ei ole konkreetseid tõendeid Trumpi või tema 2016. aasta kampaaniameeskonna väidetavast koostööst venelastega.  

"Mul on oma kahtlused," lisas siiski Trumpi endine jurist. 

Trumpi informeeriti eelnevalt tema kampaanialiikmete ning Vene advokaadi kohtumisest, kuhu mindi lootuses saada "laimavat (informatsiooni)" demokraadist rivaali Hillary Clintoni kohta, ütles Cohen komiteele. 

Samuti oli Cohen kohal, kui Trumpi nõunik Roger Stone talle helistas, et informeerida teda WikiLeaksis ilmuvast ning Clintonit kahjustavast materjalist, mis oli saadud tänu Vene häkkeritele. Telefonikõne leidis aset 2016. aasta juulis. 

Trump pidas seda suurepäraseks, ütles Cohen. 

Veel samal kuul avaldaski WikiLeaks tuhandeid demokraatide rahvuskomitee serverist häkitud meile.

Cohen ütles teisipäeval, et ameerika rahvas saab tema kolmapäevase tunnistuse põhjal otsustada, kes neist kahest tõtt räägib. 

Coheni tunnistus oli "sügavalt häiriv ning peaks olema sügavalt häiriv kõigile ameeriklastele", sõnas kongressi komitee esimees demokraat Elijah Cummings hiljem. Komiteeliikme demokraadi Jackie Speieri sõnul võib see olla presidendi tagandamisprotsessi alguseks. 

Teisipäeval andis Cohen suletud uste taga ütlusi senati luurkomiteele, mis uurib Venemaa väidetavat sekkumist 2016. aasta valimistesse. Neljapäeval vastab ta esindajatekoja luurekomitee küsimustele.  

Trumpi eksadvokaadil on kahtlused, mitte tõendid kokkumängust Moskvaga

Cohen ütles kolmapäeval kongressis, et tal ei ole konkreetseid tõendeid Trumpi kokkumängust Venemaaga 2016. aasta valimsikampaania ajal, kuid ütles endal olevat vastavaid kahtlusi. 

Oma otsekoheses tunnistuses kümneaastase ametialase suhte kohta Trumpiga tõi kohtus süüdi mõistetud advokaat näiteid sellest, kuidas Trump või tema pereliikmed ajasid kampaania ajal asju Moskvaga või Vene mõjukate tegelastega. 

"On esitatud küsimusi, kas ma olen teadlik otsestest tõenditest härra Trumpi või tema kampaania kokkumängust Venemaaga," ütles Cohen esindajatekoja järelevalve- ja reformikomiteele. "Mul ei ole, tahan selle selgelt välja öelda. Kuid mul on omad kahtlused." 

Cohen: Trump ei pääsenud sõjaväest meditsiinilistel põhjustel

Cohen ütles oma ettevalmistatud tunnistustes kongressi komiteele, et Trumpil ei olnud meditsiinilisi põhjusi sõjaväeteenistusest pääsemiseks Vietnami sõja ajal.

"Kas sa arvad, et ma olen loll? Ma ei kavatsenud Vietnami minna," olevat Trump Coheni väitel öelnud.

Trump sai 1968. aastal sõjaväeteenistusest ametlikult ajapikendust plantaarfastsiidi ehk kukekannuste tõttu. 

"Härra Trump palus mul tegelda negatiivse kajastusega, mis puudutas tema ajateenistuse edasilükkamist meditsiinilistel põhjusel," ütles Cohen.

"Härra Trump väitis, et see oli kukekannuse tõttu, kuid kui ma palusin meditsiinilisi andmeid, ei andnud ta mulle midagi ja ütles, et mingit operatsiooni ei olnud... Ta ütles mulle, et ma ei vastaks ajakirjanike spetsiifilistele küsimustele, vaid pigem ütleksin lihtsalt, et ta sai ajapikenduse meditsiinilistel põhjustel," sõnas Cohen. 

Tegemist oli ühe ajapikendusega viiest, mille Trump Vietnami sõja ajal sai. Ülejäänud pikenduste põhjuseks oli hariduse omandamine. 

USA väljaanne The New York Times kirjutas detsembris, et jalaarst, kes kirjutas kirja, milles kinnitati Trumpi tervislikku seisundit, tegi seda teenena Trumpi isale. Donald Trumpi isale Fred Trumpile kuulus maja, kus arst töötas. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: