Suurbritannia määras europarlamendi valimiste kuupäevaks 23. mai

Brexiti Partei liider Nigel Farage kavatseb uuesti Euroopa Parlamenti kandideerida.
Brexiti Partei liider Nigel Farage kavatseb uuesti Euroopa Parlamenti kandideerida. Autor/allikas: Toby Melville/Reuteres/Scanpix

Briti valitsus määras esmaspäeval vastumeelselt 23. mai Euroopa Parlamendi valimiste kuupäevaks Ühendkuningriigis, kuid teatas, et ei kavatse neid kunagi läbi viia, sest loodab riigi selleks ajaks Euroopa Liidust välja viia.

Downing Streeti pressiesindaja ütles, et ametlik valimispäev pandi paika parlamendis.

"Valitsuse kavatsus on endiselt lahkuda EL-ist kokkuleppega ja võtta kõik vajalikud seadused vastu enne 22. maid, et me ei peaks valimistel osalema," sõnas ta.

Endine Iseseisvuspartei liider Nigel Farage on juba teatanud, et kavatseb taas kandideerida Euroopa Parlamenti enda uue erakonna Brexiti Parteiga.

EL on korduvalt öelnud, et kui Suurbritannia enne 12. aprilli lahkumislepet heaks ei kiida, peab riik alustama ettevalmistusi europarlamendi valimiste läbiviimiseks. 

EL-i liidrid andsid märtsis Londonile ajapikendust 22. maini juhul, kui Briti parlament kiidab lahkumisleppe heaks, ja 12. aprillini, kui parlament seda ei tee.

Briti peaminister püüab 10. aprilli tippkohtumisel keelitada EL-i liidreid rahuldama tema taotlust Brexiti edasilükkamiseks 30. juunini.

Hollandi peaminister: Brexiti pikendus sõltub Briti koostööst

Euroopa Liidu heakskiit Brexiti järjekordsele edasilükkamisele sõltub Briti valitsuse "garantiist teha ustavalt koostööd", ütles Hollandi peaminister Mark Rutte esmaspäeval.

"Rääkisin äsja Theresa May'ga. Briti Brexiti pikendust arutatakse eelseisval Euroopa Ülemkogul," säutsus Rutte Twitteris.

"On võtmetähtsusega teada, millal ja mille alusel Ühendkuningriik lahkumisleppe ratifitseerib. Positiivne otsus sõltub ka ÜK garantiidest teha ustavalt koostööd," lausus Hollandi peaminister.

May loodab kolmapäeval erakorralisel Euroopa Ülemkogul saada teiste Euroopa liidrite toetuse Brexiti järjekordsele edasilükkamisele, et vältida ÜK leppeta lahkumist Euroopa Liidust selle nädala lõpus.

Ta on palunud edasilükkamist 30. juunini, kuid selle peaksid ühehäälselt heaks kiitma üle jäänud 27 EL-i liikmesriiki.

Rutte märkis, et "kõiki huvitab korrapärane Brexit". Tema sõnul nõustus May "uue kohtumisega kolmapäeval enne Euroopa Ülemkogu".

Barnier: EL seisab Iirimaa kõrval mis tahes Brexiti korral

Euroopa Liit seisab mis tahes Brexiti variandi korral täielikult Iirimaa selja taga, ütles EL-i pealäbirääkija Brexiti kõnelustel Michel Barnier esmaspäeval Dublinis.

Barnier hoiatas, et leppeta Brexiti korral ei alusta EL kaubanduskõnelusi Suurbritanniaga enne, kui Iiri piiri olukord on lahendatud.

"Me ei aruta midagi Ühendkuningriigiga enne, kui lepe on olemas Iirimaa ja Põhja-Iirimaa kohta ning ka kodanike õiguste ning rahaliste kohustuste maksmise vallas," lisas ta.

Lahkumislepe, milles ÜK valitsus ja EL kokku leppisid, katab kõiki kolme valdkonda. Briti parlament ei ole novembris sõlmitud lepet heaks kiitnud.

EL on olnud vastu lahkumisleppe avamisele, kuid Barnier ütles esmaspäeval, et leppega kaasas käivat poliitilist deklaratsiooni poolte tulevastest kaubandussidemetest on võimalik "äärmiselt ruttu" ümber teha.

Briti valitsus peab patiseisu murdmiseks ja kompromissi leidmiseks kõnelusi opositsioonis oleva Tööparteiga. Kompromiss võib hõlmata Suurbritannia tolliliitu jäämist. 

Iiri peaminister Leo Varadkar ütles esmaspäeval, et toetab Londonis peetavaid parteiüleseid kõnelusi.

"Loodan siiralt, et on võimalik ehitada piisav konsensus, mis lubab lahkumisleppe ratifitseerida," lausus Varadkar. "Oleme avatud tähtaja pikendamisele, et need kõnelused saaksid lõpule jõuda."

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: