EL pikendas Ühendkuningriigi lahkumise tähtaega oktoobri lõpuni

{{1554948000000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Euroopa Ülemkogu ja Ühendkuningriigi peaminister Theresa May leppisid neljapäeval kokku, et riigi EL-ist lahkumistähtaega pikendatakse kuni selle aasta 31. oktoobrini.

"Meie kõigi huvides on Ühendkuningriigi lepinguga lahkumine. Toetame Ühendkuningriigi püüdlusi olukorra lahendamiseks ja anname neile aega riigisiseselt otsustele jõudmiseks," sõnas peaminister Jüri Ratas valitsuse kommunikatsioonibüroo teatel.

"Meie jaoks on Ühendkuningriik igal juhul lähedane koostööpartner, kellega soovime tihedaid suhteid ka edaspidi," sõnas peaminister.

Ülemkogu kordas üle, et lahkumise tähtaja pikendamisel ei avata väljaastumislepingut uuteks läbirääkimisteks ning tulevikusuhete kokkuleppimist alustatakse alles pärast lepingu heaks kiitmist. Samuti ootab Euroopa Liit ajapikenduse jooksul brittidelt lojaalset koostööd ehk Ühendkuningriik ei tohi takistada käimasolevaid läbirääkimisi Euroopa tuleviku üle.

Peaminister Ratas toonitas, et ajapikendus ei tohi takistada Euroopa Liidu toimimist ega Euroopa Parlamendi valimiste läbiviimist.

"Meie huvides on, et Ühendkuningriigi EL-ist lahkumisel oleks võimalikult väike negatiivne mõju. Peame tagama EL-i tõhusa toimimise ning keskenduma tulevikule," sõnas Ratas.

Ülemkogu märgib, et kui Ühendkuningriik ei ole 22. mail ratifitseerinud väljaastumislepingut ja on endiselt EL-i liige 23.-26. mail, on riigil kohustus korraldada Euroopa Parlamendi valimised. Kui Ühendkuningriik seda kohustust ei täida, on riigi EL-ist lahkumise kuupäev automaatselt 1. juuni.

Kui Ühendkuningriik ja Euroopa Liit ratifitseerivad väljaastumisleppe enne kokkulepitud tähtaega, lahkub riik liidust järgmise kuu esimesel päeval. Kuni väljaastumislepingu ratifitseerimine pole lõpuni viidud, tuleb endiselt olla valmis ka Ühendkuningriigi leppeta lahkumiseks ELi-st.

Ülemkogu arutab kujunenud olukorda uuesti juunis.

Suurbritannia võib peaministri sõnul endiselt ka varem EL-ist lahkuda

Suurbritannia peaminister Theresa May ütles neljapäeva varahommikul, et Ühendkuningriik võib endiselt Euroopa Liidust enne 22. maid lahkuda hoolimata saadud ajapikendusest.

"See edasilükkamine võimaldab meil läbida ka juba käimaläinud protsessi. Me võime seda teha enne 22. maid, siis me ei pea korraldama Euroopa Parlamendi valimisi," seletas May.

Tusk: palun ärge raisake seda aega niisama

Suurbritannia peaminister Theresa May nõustus neljapäeval Euroopa Liidu pakutud Brexiti edasilükkamisega 31. oktoobrini, teatas varahommikul Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk.

"Euroopa Liit ja Suurbritannia leppisid kokku Brexiti edasilükkamisega 31. oktoobrini. See tähendab kuus lisakuud, et Ühendkuningriik leiaks parima lahenduse," kirjutas Tusk sotsiaalmeedias.

"Palun ärge raisake seda aega niisama," pöördus Tusk hilisemal pressikonverentsil Suurbritannia parlamendisaadikute poole.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kinnitas, et komisjon on tulemusega igati rahul. Junckeri sõnul jõudsid kõigi 27 riigi liidrid otsuses üksmeelele.

Prantsuse president Emmanuel Macron hoiatas kolmapäeval Brüsselisse Brexiti kriisikõnelustele saabudes, et Euroopa Liidu liidrid ei ole veel kokku leppinud, kui pikalt Ühendkuningriigi lahkumine edasi lükata. Saksa kantsler Angela Merkel ütles samal ajal, et on avatud pikemale Brexiti edasilükkamisele kui see, mida London taotles.

Iirimaa peaminister Leo Varadkar teatas neljapäeva varahommikul, et Suurbritannia soostus ühtlasi osalema maikuistel Euroopa Parlamendi valimistel.

"Suurbritannia soostus osalema Euroopa Parlamendi valimistel või peab 1. juunil leppeta lahkuma," kirjutas Varadkar sotsiaalvõrgustikus Twitter.

Briti konservatiiv: May ei saa ilmselt lahkumisleppele partei toetust

Briti konservatiivide rahvasaadik Ken Clarke ei usu, et peaminister Theresa May suudab veenda parteid toetama tema Brexiti lahkumislepet.

Endine rahandusminister rääkis BBC-le, et Konservatiivse Partei paremtiib jätkab lahkumisleppe blokeerimist ja katseid peaminister välja vahetada.

May tahab saada parlamendi heakskiidu lahkumisleppele aegsasti, et vältida osalemist europarlamendi valimistel mai lõpus. Parlamendi alamkoda on lahkumisleppe varem kolm korda tagasi lükanud.

Clarke'i sõnul on ainus tee edasi May valitsuse võimalik kompromiss opositsioonilise Tööparteiga. Lahendus oleks see, kui Ühendkuningriik lahkub Euroopa Liidust, kuid säilitab blokiga lähedased majandussuhted.

"See on täiesti mõistlik kompromiss ja ma arvan, et ta saab selle parlamendist läbi," ütles parlamendisaadik.

Trump kurtis EL-i karmuse üle Suurbritannia suhtes

USA president Donald Trump kurtis kolmapäeva õhtul Euroopa Liidu karmuse üle Suurbritanniaga pärast seda, kui EL-i liidrid andsid Suurbritanniale Brexiti osas pool aastat ajapikendust. 

"On väga halb, et Euroopa Liit on Ühendkuningriigi ja Brexiti osas nii karm," säutsus Ühendriikide riigipea. 

Seejärel võttis ta jutuks USA ja Euroopa kaubandustüli, öeldes: "Samamoodi on EL ka jõhker kaubanduspartner Ühendriikidega, mis hakkab muutuma". 

"Mõnikord tuleb elus anda inimestele hingamisruumi, et see ei hakkaks teile hiljem kätte maksma!" säutsus Trump. 

Teisipäeval lubas Trump kehtestada imporditollid 11 miljardi dollari väärtuses Euroopa kaupadele ja kuulutas, et Euroopa Liit on aastaid USA-l "nahka üle kõrvade tõmmanud".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: