Briti tööstusühendus tervitas Brexiti edasilükkamist

Briti peaminister Theresa May Brüsselis Euroopa Ülemkogult lahkumas.
Briti peaminister Theresa May Brüsselis Euroopa Ülemkogult lahkumas. Autor/allikas: AP/Scanpix

Briti tööstuse mõjukas lobiühendus tervitas neljapäeval Brexiti järjekordset edasilükkamist, kuid ärgitas valitsust kaost lõpetama.

Suurbritannia sai Brüsselis öötundideni veninud EL-i erakorralisel tippkohtumisel saavutatud kokkuleppega "paindliku ajapikenduse" 31. oktoobrini, mis säästab kõiki osapooli Ühendkuningriigi kaootilisest leppeta lahkumisest ööl vastu laupäeva.

Briti tööstuse konföderatsioon (CBI) märkis, et otsusega välditi leppeta blokist lahkumisega kaasnevat majanduskriisi. Samal ajal ärgitati Mayd lõpetama ebakindlust ja otsima parteideülest konsensust.

"See uus pikendus tähendab, et majanduskriisi välditi, kuid see peab märkima uut algust," säutsus CBI peadirektor Carolyn Fairbairn Twitteris.

"Töökohtade ja kogukondade nimel peavad poliitilised liidrid seda aega hästi kasutama," lausus ta. "Siiras parteideülene koostöö peab sündima nüüd, et see kaos lõpetada."

Hilisõhtul Brüsselis heakskiidetud lepe näeb ette seda, et kui London jääb EL-i ka pärast 22. maid peab ÜK osalema europarlamendi valimistel. Vastasel juhul lahkub riik blokist 1. juunil.

CBI president John Allan oli samuti ettevaatlik ja lisas, et ettevõtted peavad edasist segadust silmas pidades endiselt hoidma alles varud.

"See ei ole lõplik pikendus," lausus Allan BBC raadiole. "Nende lisavarude säilitamise kulu jätkub."

Allan ärgitas poliitikuid mõtlema riiklikes huvides ja lisas, et kui patiseisu ei suudeta lõpetada, võib vaja minna teist referendumit EL-i liikmesuse üle. 

"Minu isiklik arvamus on, et kui poliitikud end kokku ei võta, on ainus teine variant pöörduda taas rahva poole ja korraldada teine referendum," lausus ta.

"Ühel või teisel moel peame me praeguse patiseisu lõpetama ja jõudma kokkuleppele," lisas Allan.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: