Euroopa Liit võttis autoriõiguste direktiivi vastu

Meeleavaldajad Euroopa Parlamendi ees enne 26. märtsi hääletust.
Meeleavaldajad Euroopa Parlamendi ees enne 26. märtsi hääletust. Autor/allikas: AFP / Scanpix

Liikmesriikide valitsusi esindav Euroopa Liidu Nõukogu võttis esmaspäeval vastu rohkelt kriitikat pälvinud autoriõiguste direktiivi.

"Nõukogu võttis täna vastu direktiivi, mis uuendab Euroopa Liidu olemasolevaid autoriõiguse reegleid, et teha teed tõelisele digitaalsele ühisturule," teatas nõukogu pressiteenistus. Uued reeglid annavad autoritele ja esitajatele adekvaatse kaitse, avades samas ligipääsu autorikaitsega kaitsutud sisuteenustele ja võimalused selle jagamisele, lisati samas.

EL-i Nõukogu eesistujamaa Rumeenia kultuuriminister Valer Daniel Breaz lisas, et esmaspäevane otsus on märgilise tähendusega ühtse digituru arendamisel.

Autoriõiguste direktiivi vastu hääletasid ERR-i andmeil Itaalia, Luksemburg, Holland, Poola, Soome ja Rootsi. Erapooletuks jäid Eesti, Belgia ja Sloveenia.

Eesti valitsuse teatas, et ei hääleta esmaspäeval autoriõiguste direktiivi vastuvõtmisel poolt, kuna leiab, et direktiivis ei ole saavutatud internetivabaduse tulevikku silmas pidades vajalikku tasakaalu õiguste omajate, inimeste ja ettevõtete vahel. See võib takistada innovatsiooni ja mõjutada negatiivselt Euroopa digitaalse ühtse turu konkurentsivõimet, teatas justiitsministeeriumi pressiesindaja.

Direktiivi heakskiitmiseks nõukogus oli vaja kvalifitseeritud häälteenamust, mille lugemisel lähevad arvesse vaid poolthääled. Nõukogus on liikmesriikidel erinev häälte arv vastavalt nende suurusele.

Autoriõiguste direktiivi kehtestamise eesmärgiks on tagada internetis sisutootjatele õiglane autoritasu ja kaitsta igaühe loomevabadust internetis ning tagada loomesisu parem kättesaadavus kogu Euroopa Liidus.

Direktiiv on saanud siiski laialdaselt kriitikat, kuna selle sätted kehtestavad internetiplatvormidele senisest suuremad kohustused sisuloojate ehk autorite ja ajakirjanduse ees. Kriitikud näevad selles aga ohtu internetivabadusele ja väiksematele tegijatele.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: