Euroopa Liit otsustas alustada kaubanduskõnelusi USA-ga

{{1555326300000 | amCalendar}}
Foto: AFP / Scanpix

Euroopa Liidu riigid andsid esmaspäeval Prantsusmaa vastuseisust hoolimata rohelise tule kaubanduskõneluste alustamiseks USA-ga.

Prantsusmaa mitu kuu kestnud vastuseis Euroopa Komisjonile volituste andmiseks ületati hääletusega, milles Belgia jäi erapooletuks ja Prantsusmaa hääletas vastu.

Euroopa Komisjon, mis koordineerib Euroopa Liidu väliskaubanduspoliitikat, soovib läbirääkimisi alustada kahes suunas: tariifide vähendamiseks tööstuskaupadele ning EL-i ja USA ettevõtetele teise poole standardite täitmise lihtsustamiseks.

EL-i 28 liikmesriiki on üritanud mitu kuud jõuda kokkuleppele mandaadis atlandiüleste kaubanduskõneluste alustamiseks, osa liikmeid kardab, et venitamine vallandab uuesti kaubandussõja president Donald Trumpiga.
Euroopa Liit ja USA jõudsid omavaheliste pingete ohjeldamiseni kaubandusvaldkonnas eelmise aasta juulis, kui president Trump loobus Euroopa Liidu autodele tollimaksude kehtestamisest. Selles sisaldus ka tariifidest loobumine muudele tööstuskaupadele.

Euroopa Komisjon on korduvalt teatanud, et ei hakka läbi rääkima tollitariifide või tõkete seadmise üle põllumajandustoodetele, aga soovib arutada autosid puudutavaid küsimusi.

President Trumpi administratsioonil on lai soovide nimekiri, sealhulgas põllumajanduskaupade laiaulatusliku ligipääsu tagamine Euroopa turule.

Diplomaadidi on rääkinud, et Saksamaa, mille autod moodustavad üle poole EL-i autode koguekspordist, soovib tagada oma autotootjate Volkswageni, Daimleri ja BMW tollitariifideta pääsu USA turule.

Prantsusmaa, mis ekspordib Ameerika Ühendriikidesse väga väikeses koguses autosid, on soovinud kaubandusläbirääkimiste alguse lükata mai lõpus toimuvate Euroopa Parlamendi valimiste järgsesse aega, kartes, et kõnelused Trumpiga ei aita kaasa valitsevate jõudude edule valimistel.

Prantsusmaa on nõudnud, et läbirääkimised ei puudutaks põllumajandustoodangut, küll aga kliimapoliitikat, mis oleks keeruline täita, arvestades Trumpi administratsiooni otsust lahkuda Pariisi kliimaleppest.

Malmström: EL loodab alustada USA-ga kõnelusi niipea kui võimalik

Euroopa Liit kavatseb alustada Ühendriikidega uusi kaubanduskõnelusi nii kiiresti kui võimalik, ütles Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström esmaspäeval pärast seda, kui liikmesmaad kõnelustele rohelise tule andsid. 

"Võtan ühendust meie Ameerika partneritega ja loodan leppida kõneluste esimese vooru ajas kokku nii kiiresti kui võimalik," ütles Malmström pressikonverentsil. 

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP - BNS - Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: