USA ja Jaapan alustavad kaubanduskõnelusi

Jaapani majandusminister Toshimitsu Motegi (keskel).
Jaapani majandusminister Toshimitsu Motegi (keskel). Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA ja Jaapan alustavad esmaspäeval kaubanduskõneluste esimest vooru, mis on osa president Donald Trumpi kaubanduspoliitikast.

Pärast imporditollide kehtestamist rivaalidele ja liitlastele, on Trumpi kaubandusmeeskond sõlminud uue Põhja-Ameerika vabakaubandusleppe USMCA ja leppe Lõuna-Koreaga. Kaubanduslepe Hiinaga näib olevat lõpusirgel ja käimas on ettevalmistused kõnelusteks ka Euroopa Liiduga.

Trumpi administratsioon keskendub riikidele, millel on kaubanduses Ühendriikidega suur ülejääk ja eelistab oma strateegias kahepoolseid leppeid mitmepoolsetele.

Esmaspäeva pärstlõunal algavaid ja kaks päeva kestvaid kõnelusi juhivad USA kaubandusvolinik Robert Lighthizer ja Jaapani majandusminister Toshimitsu Motegi.

Trump ja Jaapani peaminister Shinzo Abe leppisid läbirääkimiste alustamise asjus kokku septembris.

Läinud nädalal ennustas Motegi, et kõnelused tulevad "avameelsed" ja esimeses voorus keskendutakse sellele, mis valdkondasid kaubanduslepe hõlmaks.

"Annan endast parima, et pidada põhjalikke kõnelusi ja tuua hea tulemus, mis on meie riiklikes huvides," lausus ta.

Trumpi ja Abe kokkuleppe järgi keskendutakse kõnelustel "kaupadele ja teistele võtmetähtusega valdkondadele nagu teenused, milles saab teha kiireid edusamme", samas jättes hilisemaks USA põllumajanduskaupade ligipääsu Jaapani turule.

USA põllumajandusminister Sonny Perdue ütles möödunud nädalal, et tahab Jaapaniga "väga kiiret lepet" põllumajanduskaupade tollide langetamiseks.

"Ma loodan, et jõuame Jaapaniga väga kiire leppeni võimalike ajutiste meetmete osas ja lahendame selles valdkonnas mitu teist küsimust, mis võtavad rohkem aega," vahendasid Kyodo News ja Nikkei ministri sõnu.

Väljaanne Jiji Press kirjutas Jaapani valitsusametnikule viidates, et Jaapan seda soovi täita ei saa.

"Meil pole võimalik esimesena põllumajanduslepet sõlmida," ütles ametnik Jiji vahendusel.

Juhul kui Jaapan seda teeks, võib see rikkuda Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) vabakaubandusleppeid puudutavaid reegleid, märkis ametnik.

Tokyo esitab Washingtonile tõenäoliselt vastunõude, et USA tühistaks Jaapani tööstuskaupadele kehtestatud tollid.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: