EL ähvardab USA-d 12 miljardi dollari väärtuses tariifidega

Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström
Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström Autor/allikas: AFP / Scanpix

Euroopa Liit avaldas kolmapäeval nimekirja Ameerika Ühendriikides toodetud kaupadest, millele kehtestatakse tariifid USA riiklike toetuste tõttu, mis USA maksis lennukifirmale Boeing.

"Euroopa ettevõtetel peab olema võimalus konkureerida ausatel ja võrdsetel tingimustel... Me peame kaitsma oma tööstuse võrdset mänguruumi," ütles Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström.

USA on lubanud kehtestada Euroopa kaupadele 11 miljardi dollari väärtuses tariifid, sest väidetavalt annab EL ebaõiglast riigiabi Euroopa lennukifirmale Airbus.

Meetmete ulatuse üle peab otsustama Maailma Kaubandusorganisatsioon (WTO) ja see jääb tõenäoliselt alla summadele, millega praegu USA ja EL üksteist ähvardavad.

WTO-s peetav vaidlus algas 14 aastat tagasi. USA süüdistab Euroopat Airbusile ebaõiglase riigiabi andmises, samas kui Euroopa väidab, et Ühendriigid annavad ebaõiglast riigiabi Boeingule.

Malmström rõhutas, et EL tahab vaidluse lahendada sõbralikult. "Kuigi peame olema valmis vastumeetmeteks juhul, kui muud pääseteed pole, siis usun endiselt, et oluliste partnerite nagu EL ja USA vahel peaks võidutsema dialoog," lausus ta.

Ühendriikide president Donald Trump on ähvardanud kehtestada veel ka tariife Euroopa autodele ning esmaspäeval nõustus EL ametlikult alustama läbirääkimisi piiratud mahus kaubandusleppe üle.

Kaubanduskõnelused on osa Trumpi ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri saavutatud vaherahust eelmisel suvel, mis sõlmiti pärast seda, kui USA kehtestas tollitariifi Euroopa terasele ja alumiiniumile.

Läbirääkimiste edu on aga kaheldav, kuivõrd EL nõuab Trumpi meelehärmiks, et leppe alla ei läheks põllumajanduskaubad.

USA valitsus ähvardas aprillis, et kehtestab Airbusile makstud riigiabi tõttu tariifi Euroopa kaupadele alates helikopteritest kuni gouda juustuni.

"EL on palju aastaid kaubanduses USA-l nahka üle kõrvade tõmmanud. See lõppeb peagi," säutsus Trump 9. aprillil.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP - BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: