Põhja-Korea liider saabus Venemaale Putiniga kohtuma

{{1556095200000 | amCalendar}}

Põhja-Korea liider Kim Jong-un saabus kolmapäeval rongiga Venemaale, kus tal neljapäeval on kavas kohtumine president Vladimir Putiniga.

Kim kohtus Põhja-Korea piiri äärses Hassani raudteejaamas Vene ametiisikutega. Primorje krai kuberner pani ametlikule kodulehele üles pildid rongist väljuvast Kimist, keda tervitatakse vene kombe kohaselt soola ja leivaga.

Kim kohtub kohalike ametnike ja Vene asevälisministriga ning asub seejärel teele Vladivostokki, kus ta kohtub neljapäeval Putiniga.

Viimane Venemaad külastanud Põhja-Korea liider oli Kim Jong-uni isa Kim Jong-il, kes tegi visiidi 2011. aastal.

"Olen teie riigist palju kuulnud ja selle külastamisest ammu unistanud," ütles Kim ja väljendas kahetsust, et jõuab Venemaale alles nüüd, ehkki on võimul olnud juba seitse aastat.

Kim meenutas, et tema isa armastas Venemaad väga, ja ütles, et loodab kahe riigi sidemeid tugevdada.

"Loodan, et see visiit tuleb edukas ja kasulik ning loodan, et kõneluste ajal... saan pidada konkreetset arutelu Korea poolsaare olukordade lahendamisest ning meie kahepoolse suhte arendamisest," lausus Kim.

Põhja-Korea liider peaks jõudma Vladivostokki kolmapäeva õhtul, asepeaminister Juri Trutnev annab tema auks õhtusöögi.

Pärast kohtumist Putiniga on Kimil kavas ringsõit ümbruskonda, koju tagasi sõidab ta reedel.

Loigom: Moskva on huvitatud suhete arendamisest Põhja-Koreaga

Põhja-Korea ekspert Erki Loigom ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Moskva on viimased poolteist aastat näidanud üles huvi suhete arendamise vastu Põhja-Koreaga ning kohtumine toimubki Kremli palvel.

Venemaa on Loigomi sõnul huvitatud gaasijuhtme vedamisest Lõuna-Koreasse, kuid see peab läbima ka Põhja-Koread. Ühtlasi on Venemaa huvitatud Põhja-Korea tööjõust.

"Venemaa on leidnud absoluutselt õige hetke ja väikese akna sisenemiseks Korea poolsaarele, kus nad 30 aastat mingit tähtsust ei ole omanud. Peale Hanoi tippkohtumise luhtumist Trumpi ja Kimi vahel on see selline segaduste aeg ja Kim otsib endale uut partnerit kõrvale, kelle abil proovida sanktsioonidele leevendust leida. Selleks on hetkel osutunud Putin," kommenteeris Loigom.

"Kui me vaatame pragmaatilisemat ja lühemat perspektiivi, siis aasta lõpuks saab ümber tähtaeg, kui põhjakorealastest välistöötajad tuleb saata koju. Venemaal on neid olnud 50 000, see on väga oluline sektor näiteks Kaug-Ida ehituses ja tänaseks on neid seal alles jäänud ainult 10 000," lisas ta.

Loigomi sõnul on Trump loonud Venemaale soodsa pinnase Korea poolsaarele sisenemiseks.

"Võib küll nii öelda. Donald Trump ei loobu oma absoluutselt jäigast positsioonist ja Kimile see kindlasti ei sobi, ta ootas midagi muud oma heade suhete pealt, isiklike suhete pealt," ütles Loigom, kelle sõnul on Põhja-Korea, Lõuna-Korea ja USA vahel tekkinud usalduskriis.

"Ootused on olnud väga suured ja need pole teostunud loodetud tempos," lisas Loigom.

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: