Läti võimud puistavad kartellikahtlusega ehitusfirmasid

{{1567504080000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / LETA

Läti korruptsioonitõrjebüroo (KNAB) alustas teisipäeval läbiotsimisi enam kui kümnes suuremas ehitusfirmas, mida kahtlustatakse kartellikokkulepetes aastatel 2015.-2018. Merko kinnitusel puudutab uurimine ka nende Läti tütarfirmat.

"Praeguse info alusel saame kinnitada, et Läti ametnikud on vestlemas SIA Merksi juhatuse esimehe Oskars Ozolinšiga. SIA Merksi kontoris ei ole toimunud läbiotsimist, ettevõttele ega ühelegi töötajale ei ole esitatud kahtlustust ega süüdistust," teatas Merko börsile.

Üks läbiotsitavatest firmadest on Rere Group, kinnitas ettevõtte juht Guntis Abolinš-Aboltinš.

"Jah, võin kinnitada, et korruptsioonitõrjebüroo inimesed teevad praegu meie kontoris tööd. Nad pole minult midagi küsinud ning ma ei tea, millega see seotud on," lisas Abolinš-Aboltinš.

Ehitusfirma Arcers esindaja kinnitusel puudutavad läbiotsimised ka nende kontorit.

Ehitusfirmade Skonto Buve, Latvijas Energoceltnieks, LNK Industries, Velve, Moduls Engineering ja Binders esindajad kinnitasid BNS-ile, et nende kontoreid pole võimud külastanud.

KNAB alustas 2018. aasta 19. septembril kriminaalasja seoses suuremahulise pistisevõtmisega.

Konkurentsiamet uurib samaaegselt konkurentsiseaduse rikkumist kartellileppe osas.

KNAB-i kogutud tõendid viitavad suuremahulisele altkäemaksu pakkumisele, kokkuleppeid ehitushangetel ning altkäemaksu pakkumist riigiametnikele tagamaks ka hangetega mitteseotud ärihuve.

Kuriteod viidi läbi 2015. aasta algusest kuni 2018. aasta keskpaigani. Võimalikud altkäemaksu summad küündisid 25 000 eurost sadade tuhandete eurodeni.

KNAB-il on alust arvata, et vähemalt kümme suurimat ehitusettevõtet on kuritegudega seotud.

KNAB saatis kartellileppe kohtueelse uurimise materjalid konkurentsiametile, mis algatas samuti uurimise.

Tõendusmaterjalide saamiseks kahtlustatavates episoodides teevad nii KNAB kui ka Läti konkurentsiamet teisipäeval etteteatamata läbiotsimisi kümnes ehitusfirmas.

Konkurentsiameti info kohaselt on ehitusfirmad mitmete aastate vältel koordineerinud enda tegevusi turuosa jagamisel ning riigihangetel osalemisel Riias ning Läti regioonides.

KNAB-i juhi Jekabs Straume sõnul on suurim korruptsioonirisk riigihangetel, kuna seal on mängus suured rahad.

Suurte riigihangete mõju Läti majandusele on tõsine, mistõttu peab Straume sõnul tegema kõik, et hanked oleksid läbi viidud korrektselt ning alati võidaks parim pakkumine.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: