Alkoholiaktsiis langeb 1. juulist 25 protsenti

{{1558952640000 | amCalendar}}
Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Valitsus otsustas, et alates 1. juulist langeb nii kange kui ka lahja alkoholi aktsiis 25 protsenti. Riigieelarve strateegias lepiti ka kokku, et pensionäride tulumaksuvabastust suurendatakse 50 euro võrra ning et erakorraline pensionitõus seotakse pensioni teise samba vabatahtlikuks muutmisega.

Vastav eelnõu antakse riigikogule üle arvatavasti juba esmaspäeval. ERR-ile teadaolevalt jäi alkoholiaktsiisi langetamises valitsuses eriarvamusele sotsiaalminister Tanel Kiik.

Aktsiiside 25-protsendiline langetamine tähendab näiteks pooleliitrise ja viieprotsendilise alkoholisisaldusega õllel koos käibemaksuga 12,69-sendilist hinnalangetust. Pooleliitrine pudel viina, alkoholisisaldusega 40 protsenti, hakkab koos käibemaksuga maksma vähem 1,5 eurot.

Peaminister Jüri Ratas ütles ERR-ile, et riigieelarve strateegias lepiti ka kokku, et eakate tulumaksuvaba miinimumi tõstetakse 50 euro võrra.

Teise olulise sammuna tõi Ratas välja, et kokkuhoidu ei tule teadusest ja innovatsioonist ning kaitsekulutustest.

"Küll aga plaanib riik oma tegevuskulusid mujal kokku tõmmata, kuid selle juurde jõutakse lähemalt sügisel tuleva aasta eelarvet tehes."

Valitsus leppis Ratase sõnul riigieelarve strateegias ka kokku, et erakorraline pensionitõus tuleb, kuid mis suuruses ja millal, see saab olema seotud kogumispensioni teise samba vabatahtlikuks muutmisega.

"Kui inimesed tulevad teisest sambast välja ja sealt raha vabaneb, siis suunatakse need vahendid esimesse sambasse," rääkis Ratas.

Ratase sõnul otsustati, et tubakaaktsiis tõuseb ka edaspidi, kuid tõus saab olema laugem kui algselt plaanitud.

Samuti plaanib valitsus muuta riigieelarve seadust - kui praegu kehtiva seaduse kohaselt peab eelarve olema tasakaalus mitme aasta lõikes, siis aastast 2021 peab iga eraldi aastane eelarve olema tasakaalus, rääkis ERR-ile rahandusminister Martin Helme.

Ta lisas, et käesoleva aasta eelarve tuleb 0,9 protsendiga defitsiidis ja tuleva aasta oma 0,5 protsendiga defitsiidis. Aastast 2021 peaks riigieelarve olema tasakaalus, märkis Isamaa juht Helir-Valdor Seeder.

Martin Helme sõnul lepiti kokku ka investeeringute kokkutõmbamise, kuid mis objektid täpsemalt ära jäetakse või edasi lükatakse, ei ole veel kokku lepitud.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: