Austria president nimetas peaministri kohusetäitjaks Hartwig Lögeri

Vasakult: Sebastian Kurz, Alexander Van der Bellen ja Hartwig Löger.
Vasakult: Sebastian Kurz, Alexander Van der Bellen ja Hartwig Löger. Autor/allikas: Imago/Scanpix

Austria president Alexander Van der Bellen nimetas peaministri kohusetäitjaks rahandusminister Hartwig Lögeri.

Austria kõigi aegade noorima liidukantsleri Sebastian Kurzi valitsus läks teisipäeval ametlikult laiali. Sellega sai Kurzist ka Austria kõige lühemat aega ametis olnud liidukantsler.

Löger jääb peaministri kohuseid täitma erakorraliste parlamendivalimisteni, mis tõenäoliselt peetakse septembris.

Skandaal sai alguse, kui Saksa väljaanded Der Spiegel ja Süddeutsche Zeitung avaldasid nende kätte jõudnud videosalvestise, kus paremäärmusluses süüdistatud Austria Vabaduspartei (FPÖ) juht Strache lubas Vene oligarhi sugulasena esinenud naisele kampaaniatoetuse eest avalikke hankeid,.

FPÖ on ka varem paistnud sageli silma hääleka Kremli-sõbralikkusega ning erakond sõlmis koostöölepingu Ühtse Venemaaga pärast Ukraina kriisi puhkemist. Austria senises valitsuses oli FPÖ käes välis-, kaitse- ja siseministeerium ning murelike lääneriikide luureametnikud olid seetõttu koostööd austerlastega piiranud.

Konservatiivset Austria Rahvaparteid (ÖVP) esindav liidukantsler Sebastian Kurz teatas skandaali puhkemise järel, et valitsuskoostöö Vabadusparteiga ei saa enam jätkuda.

"Pärast kõiki neid vahejuhtumeid ei ole lihtsalt võimalik tavapärase elu juurde pöörduda. Pean ütlema - uued valimised ei ole meie soov, need on hädavajadus," märkis ta.

Austria president Van der Bellen on pakkunud välja ennetähtaegsete parlamendivalimiste korraldamise septembris. 

Skandaalist hoolimata pääses Strache äsjastel eurovalimistel Euroopa Parlamenti. Samuti on ta esitanud skandaalse videoga seoses ametliku kaebuse.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: