Vene politsei tühistas Golunovi vastu esitatud süüdistused

{{1560263400000 | amCalendar}}
Foto: Evgeny Feldman/meduza.io/AP/Scanpix

Narkokaubanduses kahtlustatud Vene uuriva ajakirjaniku Ivan Golunovi vastu esitatud süüdistused tühistati ning ta saab koduarestist vabaks, ütles siseminister teisipäeval.

"Pärast kohtulikke, bioloogilisi, näpujälgede ja genetiilisi analüüse tehti otsus lõpetada Golunovi vastu algatatud menetlus teda kuriteoga sidunud tõendite puudumise tõttu. Ta vabastatakse täna koduarestist, süüdistustest on loobutud," ütles Vladimir Kolokoltsev.

Ta lisas, et Golunovi eelmisel nädalal kinni pidanud politseinikud on uurimise all ja nende volitused peatatud.

Kolokoltsevi sõnul palub ta president Vladimir Putinil vabastada Golunovi kaasuse tõttu ametist kaks kõrget politseiametnikku, kelleks on Lääne-Moskva politsei juht kindral Andrei Putškov ning Moskva politsei uimastikontrolli osakonna juht kindral Juri Devjatkin.

"Usun, et hoolimata ühegi kodaniku erialastest tegevustest tuleks tema õigusi alati kaitsta," lisas minister.

Politsei teatel peeti Golunov (36) kinni neljapäeval Moskvas Tsvetnoi bulvaril, kui politseinikud leidsid tema seljakoti läbiotsimisel kaks pakki metamfepramooni kogukaaluga 3,65 grammi. Politsei lisas hiljem, et leidis tema korterist ka 5,42 grammi kokaiini.

Politseinikud ka vägivallatsesid Golunovi kallal ning tekitasid talle vigastusi, mille pärast tuli ta kiirabiga haiglasse viia.

Golunovile esitati süüdistus suures koguses uimastite müümise katses. Süüdimõistmisel oodanuks teda kuni 20 aastat vangistust.

Ajakirjanik aga eitas uimastite omamist ning juhtunu asjaolud tekitasid inimõiguslastes ja teistes kahtlusi, et teda üritati süüdi lavastada. 

Politsei avaldas reedel mitu fotot, väidetavalt Golunovi kodu sisemusest, kus oli uimastitega seotud esemeid. Hiljem võtsid nad pildid tagasi, öeldes, et need tehti mujal. Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov nimetas juhtunut lihtlabaseks eksituseks, kui kahtlustatakse, et fotod olid politsei katse näidata Golunovi professionaalse uimastikaupmehena.

Kaasus põhjustab inimestes pahameelt, sest paljude arvates ilmestab Golunovi juhtum korruptsiooni ja karistamatuse tunnet Vene korrakaitseametites.

Golunovi toetajate sõnul olid süüdistused kättemaks varasema ajakirjanikutöö eest.

Ta sai Venemaal tuntuks uudistega, mis keskendusid korruptsioonile Moskva linnavalitsuses, kuritegevusest tulvil matusetööstusele ning toiduturgudele.

Asjaolu, et tema uudised ei keskendunud Kremli ametnikele ega presidendi siseringile, on pannud paljud uskuma, et ajakirjanikuga juhtunu ei pannud kokku Vene võimuladvik, vaid tuli kas madalama astme ametnikelt või kurjategijatelt.

Meduza: Golunovi vabastamine ilmestab protestijate kuuldavõtmist

Venemaal uimastisüüdistuse alusel kinni peetud reporter Ivan Golunovi tööandja Meduza teatas pärast Golunovi vastu esitatud süüdistustest loobumise teadet, et võimud võtsid protestijaid kuulda.

"Meil on hea meel, et võimud võtsid ühiskonda kuulda," teatasid Meduza toimetus ja veel mitu tuntud ajakirjanikku ühisavalduses.

"See on kõigest algus. Palju tööd on veel ees."

Navalnõi sõnul tühistati Golunovi süüdistused rahva meelepaha tõttu

Vene opositsioonijuht Aleksei Navalnõi tervitas ajakirjanik Ivan Golunovi vastu esitatud süüdistustest loobumist ning omistas selle rahva pahameeletormile.

"See on suurepärane uudis. See on inspireeriv ja motiveeriv näide sellest, mida lihtne solidaarsus tagakiusatud inimestega saavutada võib," kirjutas Navalnõi Twitteris.

EL tervitas Golunovi vastu esitatud süüdistustest loobumist

Euroopa Liit tervitas teisipäeval Venemaa otsust tühistada ajakirjanikule Ivan Golunovile esitatud süüdistused uimastiäris, kuid nõudis tema vastu toime pandud politseivägivalla uurimist. 

"Otsus tühistada süüdistused uuriva ajakirjaniku Ivan Golunovi vastu uimastite ebaseaduslikus valmistamises või müügis on selles konkreetses juhtumis positiivne tulemus," ütles Euroopa Komisjoni pressiesindaja avalduses. 

RSF tervitas Vene kodanikuühiskonna mobiliseerumist Golunovi kaitseks

Ühendus Piirideta Reporterid kiitsid teisipäeval Venemaa kodanikuühiskonna liikmeid ja ütles, et just nende ajalooline mobiliseerumine sundis võime loobuma reporter Ivan Golunovi vastu esitatud vastuolulistest süüdistustest.

"Tervitame Venemaa kodanikuühiskonna ajaloolist mobiliseerumist," teatas RSF Twitteris.

"Nüüd tuleb mõista kohut nende üle, kes teda süüdi lavastada üritasid."

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: