Moskva meeleavaldusel on kinni peetud üle 400 inimese, nende seas Navalnõi

{{1560336840000 | amCalendar}}
Foto: Aleksei Navalnõi Instagrami konto

Moskvas kesklinnas käib rahumeelne, kuid loata meeleavaldus korrakaitseametite väidetava karistamatuse ja korruptsiooni vastu. Meeleavaldusel on kinni peetud üle 400 inimese, nende seas opositsioonijuht Aleksei Navalnõi.

"Üle 400 inimese on meeleavaldusel kinni peetud," teatas õigusorganisatsioon OVD-Info, mis jälgib opositsionääride vahistamisi.

Meeleavalduse algne põhjus oli nõuda uuriva ajakirjaniku Ivan Golunovi vabastamist. Golunov vahistati eelmisel nädalal süüdistatuna narkokuritegudes, kuid teisipäeval süüdistused tühistati ja ta lasti koduarestist vabaks.

Golunovi vahistamine vallandas venelastes enneolematu solidaarsustunde, tervelt kolm ajalehte ilmus esmaspäeval esiküljega "Ma olen/me oleme Ivan Golunov".

Politsei teatel peeti 36-aastane Golunov kinni 6. juunil Moskvas, kui politseinikud leidsid tema seljakotist ja hiljem ka korterist uimasteid. Politseinikud ka vägivallatsesid Golunovi kallal ning tekitasid talle vigastusi, mille pärast tuli ta kiirabiga haiglasse viia.

Golunovile esitati süüdistus suures koguses uimastite müümise katses. Süüdimõistmisel oodanuks teda kuni 20 aastat vangistust.

Ajakirjanik aga eitas uimastite omamist ning juhtunu asjaolud tekitasid inimõiguslastes ja teistes kahtlusi, et teda üritati süüdi lavastada. Teisipäeval teatas siseminister, et Golunovile esitatud süüdistused tühistati ning ta saab koduarestist vabaks.

Paljud näevad Golunovi vabastamises Kremli katset tärganud protestilaine maha suruda.

Protestimarsil osalejad nõuavad korrumpeerunud korrakaitseametite reformi ja poliitvangide vabastamist. 

Teisipäeval ütles Kreml, et protest võib häirida riigipüha Venemaa päeva tähistamist.

Ka Peterburis kogunes sadakond inimest kesklinna, nõudes võimudelt poliitilise tagakiusamise ohvrite nagu lugupeetud ajaloolane Juri Dmitrijev vabastamist.

"Me peame kasutama Golunovi juhtumit, et juhtida tähelepanu ka teistele," ütles kohalik seadusandja Maksim Reznik.

Amnesty kritiseeris 400 meeleavaldaja kinnivõtmist Moskvas

Amnesty International kritiseeris kolmapäeval Vene võime enam kui 400 inimese kinnipidamise eest rongkäigul Moskvas. 

"Rohkearvulised kinnipidamised näitavad võimude põlgust solidaarsuse ja õiguste suhtes," teatas inimõigusorganisatsioon, nõudes kõigi kinnivõetute vabastamist. 

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: