Lotman ei tunnista, kas hääletas Stalnuhhini või Krossi poolt

{{1560500520000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Riigikogu erakonna Isamaa fraktsiooni liige Mihhail Lotman väidab, et eesti keele õppe arengu probleemkomisjoni esimehe valimisel juhtus arusaamatus. Kuidas ta ise hääletas, jättis ta välja ütlemata.

Küsimusele, et kas ta hääletas esimehe valimisel Keskerakonda kuuluva Mihhail Stalnuhhini või häältega 3:2 esimeheks valitud reformierakondlase Eerik-Niiles Krossi poolt, vastas Lotman: "Nagu kunagi ütles üks Tallinna linnavolikogu liige - ei kommentaari."

Samas tunnistas Lotman, et komisjoni esimehena oleks Stalnuhhin õige valik, kuna tema selle komisjoni kokku kutsus. Aga küsimusele, et kas ta hääletas ka Stalnuhhini poolt, sõnas Lotman: "Seda pole ma öelnud."

Ta lisas, et tegemist oli salajase hääletusega ja kogu see teema on üles puhutud.

Kuidas ta ikkagi hääletas, pole Lotmani sõnul temaga keegi kokku leppinud. "Kui ma ei jagaks oma erakonna seisukohti, siis ma poleks selles erakonnas," täpsustas ta.

Lotman lausus veel, et sai komisjonist valesti aru, see pidi tema hinnangul missioonikomisjon olema, kus ei ole rahalisi motivaatoreid. Lotman ütles, et kui sai sellest teada, siis tegelikult see komisjon ei huvitanud teda enam, lisades, et oli nõus, et tema seal välja vahetatakse.

"See asi ei ole tõsine, seda ei ole vaja seletada," ütles ta ja lisas, et selle kajastus ületab kõvasti selle sündmuse tähtsust.

Komisjoni uueks liikmeks saanud Isamaa fraktsiooni juhtiv Sibul tõdeb, et kuivõrd komisjoni juhi koht oli kokkuleppe järgi Keskerakonna oma, siis vangerdusi tehtigi seda silmas pidades.

"Mina ei tea, kes ja kuidas seal hääletas. Isamaa fraktsioon eile arutas ja kokkulepe on see, et meie teeme seda, mida teha saame selleks, et n-ö koalitsioonileppeid täita ja toimetada," rääkis Sibul "Aktuaalsele kaamerale".

Ta lisas, et tal ei ole ühelegi fraktsiooni liikmele pretensioone ja Isamaa käitub vastavalt koalitsioonis kokkulepitule.

Ka Kross ei usu, et see märgiks kriisi koalitsioonis. "Ma arvan, et ülemäära palju koalitsiooni kui sellise tervisest see meile ei räägi. See näitab seda, et riigikogus on endiselt terve mõistusega inimesi alles jäänud," ütles Kross.

Mihhail Stalnuhhin reedel "Aktuaalse kaamera" kommentaaripalvele ei vastanud. Komisjoni juhi koht tähendaks talle ka rahalist võitu ehk võrreldes aseesimehe kohaga tõuseks tema tasu umbes 600 euro võrra 5243 euroni.

Riigikogu eesti keele õppe arengu probleemkomisjoni esimehe valimisel neljapäeval sai selle koha reformierakondlane Kross, kuigi väidetavalt oli sellega arvestanud Keskerakonda kuuluv Stalnuhhin.

Mõne aja pärast pärast komisjoni esimehe valimist vahendas riigikogu pressitalitus, et Lotmani asemel läheb komisjoni tema erakonnakaaslane Priit Sibul.

Nüüd on komisjoni koosseis järgmine - Eerik-Niiles Kross Reformierakonnast, Urmas Espenberg Eesti Konservatiivsest Rahvaerakonnast (EKRE), Helmen Kütt Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast (SDE) ja Priit Sibul Isamaast.

Sibul ja Stalnuhhin tegid neljapäeval avalduse, kus on kirjas: "Palume kokku kutsuda erakorraline Eesti keele õppe arengu probleemkomisjoni istung reedeks, 14. juuniks kella 11.30, kus päevakorras on uue esimehe ja aseesimehe valimised."

Siiski toimuvad komisjoni esimehe erakorralised valimised esmaspäeval, kuna reedene päev kõikidele liikmetele ei sobinud.

Toimetaja: Indrek Kuus, Hannes Sarv, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: