Itaalias peeti kinni politsei paati ramminud pagulaslaeva kapten

Humanitaarlaeva kapten Carola Rackete.
Humanitaarlaeva kapten Carola Rackete. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Humanitaarlaeva Sea-Watch 3 sakslasest kapten peeti kinni pärast seda, kui alus rammis Lampedusa väikesaarel randudes Itaalia politsei mootorpaati.

Siseminister Matteo Salvini keelas migrantidel Lampedusas randumise, kuni teised Euroopa Liidu riigid nõustuvad pagulasi võõrustama. Reedel lubasid seda teha Soome, Prantsusmaa, Saksamaa, Luksemburg ja Portugal.

Päästeoperatsioon sai dramaatilise ja vägivaldse lõpu, kui laeva 31-aastane kapten Carola Rackete otsustas, et ei saa pärast 16 päeva merel enam maabumisluba oodata.

Kapten tüüris Hollandi lipu all seilava aluse sadamasse ja rammis selle käigus oluliselt väiksemat mootorpaati, mis selle teed takistas.

Kapteni advokaat Leonardo Marino ütles Itaalia riigitelevisioonile, et ta peeti kinni sõjalaevale vastuhaku eest. Tolli- ja piirivalve paadi külg sai vigastada, kuid pardalolnud mitte. Süüdimõistva otsuse korral on Rackete silmitsi kümneaastase vangistusega.

Samuti ähvardab teda 50 000 eurot trahvi vastavalt seadusele, mis keelab erapäästelaevade tegevuse. Mistahes trahv võidakse katta 100 000 euroga, mille Sea-Watchi toetajad Itaalias vabaühendusele hiljuti annetasid.

Hoolimata pagulaste arvu vähenemisest erapäästelaevade tegevuse piiramise taustal, seda eriti pärast parempopulistide mullust võimuletulekut, on paljud itaallased pagulaste osas kannatuse kaotanud. Salvini juhitud migratsioonivastane Liiga kogus populaarsust nii hiljutistel kohalikel kui europarlamendi valimistel.

Osa saare asukaid aplodeerisid, kui pagulased randusid. Teine grupp pildus kaptenile aga solvanguid nagu "mustlane mine koju". Opositsiooniliste demokraatide senaator Davide Faraone filmis juhtunut ja postitas selle Twitteris.

Salvini oli kapteni suhtes kriitiline

"Ma käskisin vahistada selle lindprii, kes seadis ohtu mootorpaadis olnud piirivalvurite elud," ütles Itaalia siseminister Matteo Salvini RAI riigiraadiole. Ta käskis ametivõimudel ka "Vahemerel seaduseid rikkudes seilanud" päästelaeva konfiskeerida.

Saksa vabaühendus Sea-Watch kaitses oma aluse kapteni käitumist.

Kaptenil oli toetajaid ka tema kodumaal Saksamaal, nende seas Saksa Rohelise Partei liider Robert Habeck.

"Kapten Rackete vahistamine näitlikustab Itaalia valitsuse kurjust ja Euroopa pagulaspoliitika dilemmat," lausus ta Saksa ringhäälingule RND.

Viimastel aastatel on inimsmugeldajate merekõlbmatutel alustel Euroopasse seilates uppunud tuhandeid inimesi.

Laev võttis Liibüa lähistel 53 põgenikku pardale 12. juunil. Itaalia võttis vastu osa põgenikest, kuid ülejäänutel keelati riigis maabuda.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: