Euroopa Komisjon Itaaliat eelarvepuudujäägi asjus esialgu ei karista

Vasakult: asepeaminister Di Maio, peaminister Conte, asepeaminister Salvini.
Vasakult: asepeaminister Di Maio, peaminister Conte, asepeaminister Salvini. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjon teatas kolmapäeval, et otsustas praegu mitte karistada Itaaliat kõrge eelarvepuudujäägi eest, kuivõrd Rooma lubas puudujääki kärpida.

"Komisjon järeldas, et ülemäärase eelarvepuudujäägi menetlus Itaalia vastu selle võlakoorma tõttu ei ole praegu õigustatud," ütles komisjoni majandusvolinik Pierre Moscovici.

Otsus tuleb pärast seda, kui Itaalia peaminister Giuseppe Conte ütles, et riigi eelarvepuudujääk on kursil jääda sel aastal 2,04 protsendi juurde sisemajanduse koguproduktist (SKP).

Juuni alguses tegi Brüssel Itaaliale hoiatuse puudujäägi ja võlakoorma suurenemise tõttu ja alustas ülemäärase eelarvepuudujäägi menetlust, mis oleks võinud viia üle kolme miljardi eurose trahvini.

Oktoobris lükkas Euroopa Komisjon tagasi Itaalia populismis süüdistatud koalitsioonivalitsuse suurte kulutustega eelarvekava.

Hiljem leppisid Brüssel ja Rooma kokku, et puudujääk jääb 2,04 protsendi juurde. Märtsis tõsteti prognoos aga 2,4 protsendini tulenevalt majanduse väljavaate halvenemisest.

Esmaspäeval teatas Rooma eelarveistungi järel, et sel aastal leitakse eelarvesse 6,24 miljardit eurot lisatulu ja kulutused kasvavad ainult 130 miljoni euro võrra. Lisaks sellele jääb kulutamata varajaseks pensioniks eraldatud raha, kuivõrd nõudlus selle järele oli oodatust väiksem.

Politico kirjutab, et Euroopa Komisjoni seisukoha pehmenemine Itaalia eelarvepuudujäägi asjus võib muuhulgas olla otseselt seotud ka Rooma kompromissivalmidusega Euroopa Liidu uute juhtide valimisel.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: