Euroopa Komisjon tahab Itaalia suhtes rikkumismenetlust alustada

{{1559735160000 | amCalendar}}
Itaalia euro.
Itaalia euro. Autor/allikas: Imago/Scanpix

Euroopa Komisjon tegi kolmapäeval ettepaneku alustada Itaalia suhtes ametlikult rikkumismenetlust riigi kasvava eelarvedefitsiidi ja võlakoorma tõttu.

Kui eurotsooni rahandusministrid peaksid komisjoni ettepaneku Itaalia suhtes distsiplinaarmenetlust alustada heaks kiitma, ootab Roomat rahatrahv kuni 0,2 protsendi ulatuses riigi sisemajanduse kogutoodangust (SKT) ehk üle 3 miljardi euro. 

"Me jõudsime otsusele, et Itaaliale on tagatud võlast põhjustatud ülemäärase defitsiidi protseduur," ütles Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis, kuid lisas, et otsuse peavad heaks kiitma liikmesriikide ministrid.

Itaalia riigivõlg on suur probleem, 2018. aastal moodustas see 132,2 protsenti SKT-st. EL-is kehtestatud lagi on 60 protsenti. Probleemil peatutakse pikalt ka Euroopa Komisjoni poolt Itaaliale esitatud soovitustes.

Liiga ja tema koalitsioonipartner Viie Tähe Liikumine (M5S) sõdisid eelmise aasta lõpus Brüsseliga 2019. aasta eelarve liiga suurte kulutuste pärast. Nii Itaalia kui Euroopa Komisjon tegid viimaks järeleandisi.

Reede hilisõhtul teatas Itaalia valitsus, et vaatab üle nii riigi maksusüsteemi kui ka avalikud kulutused.

Asepeaminister ja Liiga juht Matteo Salvini lubas laupäeval eelarvevaidluses Euroopa Komisjoniga mitte järele anda.

"Järgmisel nädalal ütlen Brüsselile: "Teeme, mida itaallased nõuavad: vähem makse ja rohkem töökohti"," hoiatas Salvini. "Kui nad keelduvad, siis vaatame, kes on kangekaelsem."

Brüsseli surve võib aga valitsuskoalitsioonile saatuslikuks saada.

Liiga ja Viie Tähe Liikumise koalitsioonis valitsevad Brüsseli rünnaku puhul käitumises sügavad erimeelsused. Peaminister Giuseppe Conte on lubanud tagasi astuda, kui nääklused ei lõppe.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: