Trump saabub Teise maailmasõja puhkemise aastapäeval Poolasse

President Trump.
President Trump. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMA

USA president Donald Trump külastab septembris Poolat, et osaleda tseremooniatel, millega tähistatakse 80 aasta möödumist Natsi-Saksamaa sissetungist, ütles neljapäeval Poola asepeaminister.

"President Trump tuleb kindlasti, meil on juba kinnitus selle kohta. Tuleb ka teisi riigipäid -- neid visiite praegu kinnitatakse," vahendas uudisteportaal WP.pl asepeaminister Jacek Sasini sõnu.

Ta ei täpsustanud Trumpi visiidi üksikasju, kuid kinnitamata andmetel saabub USA president Varssavisse 31. augustil, mälestustseremooniad Poola pealinnas on kavandatud järgmisele päevale.

Ka Kersti Kaljulaid läheb Varssavisse

President Kersti Kaljulaidi kantselei kommunikatsiooniosakonna juhataja Kaidi Aher kinnitas ERR-ile, et ka Kaljulaid on samale üritusele minemas.

"Poola Vabariigi president Andrzej Duda kutsus president Kaljulaidi 1. septembriks Varssavisse II maailmasõja alguse mälestusüritusele, kuhu on kutsutud veel 40 riigipead. President Kaljulaid võttis kutse vastu ja tal on plaanis 1. septembril Varssavisse minna," ütles Aher.

Poola asepeaminister Sasin ei öelnud, kes välismaa tähtsatest tegelastest saabumas on, kuid kordas, et Venemaa president Vladimir Putin seoses Krimmi annekteerimisega 2014. aastal kutset ei saanud.

"Oleks kohatu meenutada Poola-vastase relvastatud agressiooni aastapäeva, saates kutse liidrile, kes käitub tänapäeval samal moel oma naabri suhtes," ütles ta WP.p-ile.

Trump kohtub ka USA vägedega Poolas

Meedia andmeil kohtub Trump oma visiidi ajal ka USA vägedega. Poolas viibib praegu koos roteeruvate NATO jõududega umbes 5000 sõdurit.

Kunagi idabloki osa olnud Poola kuulub NATO-sse, kuid on juba pikka aega taotlenud USA suuremat panust riigi kaitsesse.

Heidutatuna Venemaa sõjalistest sammudest Gruusias ja Ukrainas, soovib Poola Ühendriikide vägede alalist kohalolekut.

Trump teatas möödunud kuul, et saadab Poolasse veel tuhat sõdurit, kritiseerides samal ajal Saksamaad, kes on teinud endast Venemaa energiatarnetega Moskva pantvangi.

NATO on suurendanud oma kohalolekut idatiival pärast Venemaa 2014. aasta invasiooni Krimmis ning selle rolli jätkuvas Ukraina konfliktis.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: