Poola presidendi kohtumine Trumpiga pälvib selle ajastuse tõttu kriitikat

Poola president Andrzej Duda kampaaniaüritusel.
Poola president Andrzej Duda kampaaniaüritusel. Autor/allikas: SCANPIX / AP / Czarek Sokolowski

Poola presidendi Andrzej Duda kolmapäevane külaskäik Washingtoni ja kohtumine oma USA kolleegi Donald Trumpiga sai mitmelt poolt kriitikat, kuna toimus ainult mõni päev enne pühapäeval peetavaid presidendivalimisi.

"Ma loodan, et president Duda ei lähe Washingtoni ainuüksi poliitilise kampaania eesmärgil, olgu siis tema või president Trumpi oma," ütles Varssavi linnapea Rafal Trzaskowski, kes on Duda peamine konkurent presidendivalimistel. Trzaskowski ütles teisipäeval, et küsis Dudalt, miks tal on vaja Trumpiga kohtuda ilma, et oleks eelnevalt pidanud nõu Poola parlamendi või riikliku julgeolekunõukoguga, edastas ajaleht The Times.

Poola endine välisminister Radoslaw Sikorski, kes nüüd on Trzaskowskit toetava kodanikuplatvormi parlamendisaadik, ütles, et Duda kohtumine Trumpiga näib minevat lahku traditsioonist mitte sekkuda teiste riikide valimistesse.

USA-s kritiseeris esindajatekoja väliskomisjoni esimees, Demokraatliku partei poliitik Eliot Engel vabariiklasest presidenti Trumpi tema "vaimustuse eest kohtuda juhtidega, kes on näidanud autokraatlikke kalduvusi". "Niisugune visiit just ülemaailmse pandeemia keskel, mõni päev enne Poola presidendivalimisi, kus president Duda kandideerib, on väga kohatu," leidis Engel.

Poola praegune president on nautinud Trumpi soosingut, kuna selle nädala kokkusaamine on juba 11. kahe presidendi kohtumine.

Trump kiitis kohtumise järel peetud pressikonverentsil Dudat, öeldes, et too on tema "sõber, kes on teinud uskumatut tööd". "Tal on tulemas valimised ja ma usun, et ta saab olema väga edukas," lisas USA president oma Poola kolleegi juuresolekul.

Trump rääkis ka Ameerika ja Poola rahva pikaajalisest sõprusest, kui poolakad võitlesid Ameerika iseseisvussõjas, kahe maa sõdurid ühiselt Natsi-Saksamaa vastu Teises maailmasõjas ning hiljem toetas USA kommunistide võimu alla langenud Poola vabanemist.

Poola, mis loodab USA vägede kohaloleku suurendamist seal ning sai nüüd Trumpilt lubaduse, et osa Saksamaalt ära toodavatest sõjaväelastest võidaksegi osa sinna paigutada, on esitanud ka idee nimetada Ühendriikide sõjaväebaasi Fort Trumpiks.

Ehkki konkreetne teave selle kohta, kui palju ameerika sõjaväelasi Poolasse kolitakse, võib Trumpi osundus olla Dudale, kelle toetus on oma peamise rivaaliga üsna võrdne, olla hindamatuks toeks.

Trump, kes kinnitas eelmisel nädalal, et USA kohalolek Saksamaal väheneb umbes 35 000-lt maksimaalselt 25 000 sõjaväelaseni, ütles kolmapäeval, et "tõenäoliselt kolib nad Poola", "samal ajal kui osa neist koju viib".

Praegu on Poolas rotatsiooni korras umbes 4500 USA sõjaväelast. See arv peaks kasvama tuhande võrra koos droonide eskadrilliga Poolas keskosas Laskis, Lääne-Poolas Powidzis asuva lahingugrupi brigaadiga ja lõunaosas Lubliniecis paiknevate eriüksuste rajatisega.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: