Lukas: president peaks üles ütlema kutse Putinile Eesti külastamiseks

Kaljulaidi ja Putini kohtumine Moskvas.
Kaljulaidi ja Putini kohtumine Moskvas. Autor/allikas: Kremlin.ru

Kultuuriminister Tõnis Lukase (Isamaa) hinnangul peaks Moskvas toimunud opositsiooni meeleavalduse vägivaldse mahasurumise tõttu Eesti president Kersti Kaljulaid tühistama kutse Vladimir Putinile Eesti külastamiseks järgmisel suvel.

"Moskvas peksti jälle üks elementaarset demokraatiat nõudev meeleavaldus laiali. Opositsioonijuht mürgitati (?). Läheneb aeg, mil meie president peaks üles ütlema oma kutse Putinile Eesti külastamiseks," kirjutas Lukas sotsiaalmeedias.

Paarkümmend minutit hiljem oli Lukase postitus sotsiaalmeediast kadunud.

Venemaa politsei võttis kinni üle tuhande inimese, kui nad kogunesid laupäeval Moskva kesklinnas, et nõuda vabu ja õiglaseid valimisi. Opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi viidi pühapäeval kinnipidamisasutusest haiglasse ning üks tema arstidest kahtlustab, et Kremlile korduvalt väljakutse esitanud poliitikut on mürgitatud mingi tundmatu ainega.

Eesti president Kersti Kaljulaid ütles pärast aprillikuus toimunud kohtumist Venemaa president Vladimir Putiniga, et kutsus Venemaa presidendi järgmise aasta juulis Tartus toimuvale soome-ugri rahvaste maailmakongressile.

Kaljulaidi sõnul ei tea ta, kas Putin vastab kutsele ja tuleb Eestisse. "Ta ütles kutse peale vastuseks, et Tartu on ilus linn," sõnas Kaljulaid.

Samas on kultuuriminister Lukas ka ise esitanud kutse oma Venemaa kolleegile Vladimir Medinskile võtta osa Tartus toimuvast soomeugri maailmakongressist.

"Ma olen veendunud, et see sündmus aitab edendada koostööd ja ehitada tugevamaid sildu kultuurivaldkonnas meie kahe maa vahel," kirjutas Lukas Vene ministrile juunikuus saadetud kutses.

Soome-ugri rahvaste 8. maailmakongress peetakse Tartus Eesti Rahva Muuseumis (ERM) 17.-19. juunini 2020. Esimene kongress toimus 1992. aastal Sõktõvkaris, seejärel on need toimunud iga nelja aasta tagant vaheldumisi Ungaris, Soomes, Eestis ja Venemaal.

President Toomas Hendrik Ilves pälvis 2008. aasta juunis Venemaal Handi-Mansimaal peetud soome-ugri maailmakongressil tähelepanu sellega, et tõusis keset Venemaa riigiduuma väliskomisjoni esimehe Konstantin Kossatšovi kõnet protestiks püsti ja lahkus saalist, sest Vene poliitik laimas Eestit ja valetas aprillimässus hukkunud Dmitri Ganini surma kohta.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: