Meedia: põlenud Vene süvavee tuumajaama remont algab sügisel

Minituumaallveelaeval AS-12 Lošarik hukkunute matused Peterburis 6. juulil.
Minituumaallveelaeval AS-12 Lošarik hukkunute matused Peterburis 6. juulil. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Venemaa süvavee tuumajaam AS-31 Lošarik pukseeritakse sügisel Severodvinskisse laevaremondikeskusesse Svjozdotška, vahendas ajaleht Kommersant.

"Esimeses järgus pumbatakse aparaadist vesi välja ja uuritakse titaankorpuse ja siseruumide kahjustusi, seejärel koostatakse remondi- ja taastamistööde tehniline projekt," ütles uudisteagentuuriga TASS vestelnud allikas Vene sõjatööstusest.

Agentuuri andmeil kaastakse töödesse meretehnika keskkonstrueerimisbüroo Rubin ja Sevmaši asjatundjad.

Allika sõnul ei ole veel selge, kui tugevasti jaama titaankorpus kannatada sai, kuid aparaadi süsteemid on saanud rängalt kahjustada. "Muu seas on tuli tõsiselt rikkunud raadioelektroonilised seadmed, automaatika, akustilised ja navigatsiooniseadmed, elu tagavad süsteemid ning need tuleb välja vahetada."

Teine TASS-iga vestelnu täpsustas, et Sevmaš valmistab kahjustatute asendamiseks uued titaankorpuse osad. 

1. juulil leidis minituumaallveelaeval AS-12 Lošarik aset plahvatus, millele järgnenud hukkus tulekahjus 14 meeskonna liiget.

2010. aastal kasutusse võetud Lošarik on kõige moodsam ja salapärasem Vene allveelaev, mis on nime saanud multifilmikangelasest mänguhobuse järgi. 

Aluse ainulaadse ehitusega väliskest suudab vastu pidada tohutule survele suurtes sügavustes.

2012. aastal osales Lošarik uuringutes, mille eesmärk oli tõestada Venemaa nõudeid suurtele merepõhja aladele Arktikas. Allveelaev kogus materjale 2500 meetri sügavuselt. Tavalised allveelaevad sukelduvad kuni 600 meetri sügavusele.

Mõne asjatundja hinnangul võib Lošarik sukelduda isegi kuni 6000 meetri sügavusele, kuid sõltumatud allikad ei ole seda kinnitanud.

Analüütikute sõnul võib allveelaeva üheks missiooniks olla sidekaablite häirimine ookeanipõhjas.

Lošarik toimetatakse sihtkohta nn emaallveelaeva, tuumajõul liikuva Orenburgi külge kinnitatuna.

Vene uudisteportaalide teatel kuulub Lošarik Põhjalaevastikule, kuid allub otseselt kaitseministeeriumi süvamereuuringute osakonnale. See näitab tema missioonide tundlikkust.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: