Toompeal kogunes taasiseseisvumispäeva tähistama 20. Augusti Klubi

{{1566294780000 | amCalendar}}

Teisipäeva keskpäeval pidas Toompea lossi Valges saalis traditsioonilise piduliku koosoleku 20. Augusti Klubi.

Sõnavõtuga esines riigikogu esimees Henn Põlluaas. Ettekande "Valikud siis ja praegu" pidas Põhiseaduse Assamblee liige Liia Hänni.

Põlluaas rõhutas oma sõnavõtus, et 28 aastat tagasi ülemnõukogu poolt vastu võetud otsus on üks Eesti tipphetki, mille tähtsust ei ole võimalik vähendada.

Riigikogu esimees meenutas tollast poliitilist pinget täis keerulist aega. "Moskvas toimus vanameelsete riigipöördekatse, Tallinnasse olid jõudnud Pihkva dessantdiviisi soomukid, interrinne tegutses täiel jõul," kõneles Põlluaas. "Sel hetkel selle otsuse tegemine näitab julgust, vaprust ja pühendumust Eesti Vabariigile ja Eesti vabadusele."

Põlluaas tänas südamest ja tunnustas kõiki 20. Augusti Klubi liikmeid.

Põlluaas ütles, et Eesti rahvas on säilitanud oma demokraatliku hoiaku kõigi aegade kiuste. "Oleme näidanud, et väärime vabadust, meil on kogemused, mille najal võime kinnitada, et mitte iial enam ei alistu me hääletult ja seisame kindlat oma vabaduse eest," ütles ta.

Peaminister Jüri Ratase sõnul on erakordne, kuidas toona suutsid 69 ülemnõukogu saadikut seada meie rahva ja riigi huvi kõrgemale oma isiklikust elusaatusest. "Tol hetkel ei saanud ju olla täit kindlust ja veendumust, et tehtud otsus jääb kestma," kõneles Ratas. "Te saite ainult uskuda ja loota. Ennast kõrvale jättes kujundasite selle julge otsusega kõikide meie saatuse mõõtmatult paremaks. Lisaks isamaa armastusele tegite ära tohutu töö."

Sõnavõtu pidanud Liia Hänni sõnul koosneb elu valikutest, mida teeme iga päev. "Need valikud kujundavad meie endi ja meie lähedaste elu, kuid on valikuid, mis mõjutavad kogu rahva tulevikku," rääkis Hänni. "Täna on Eesti lipuehtes, et tunnustada ajaloolist valikut, mille ülemnõukogu tegi 28 aastat tagasi."

Klubi liige Teet Kallas meenutas 1991. aasta 20. augustit, kui väga ärevat päeva. Kergendus tuli siis, kui hääletustulemused olid teada.

"Reaktsioon tuli kõigil hiljem, kelle nädal hiljem võttis vappuma. Mingit hirmu küll ei olnud, Öeldakse, et sõjas pole hirmu, aga uhke tunne oli. Ja on siiani," meenutas Kallas.

1991 aasta augustikuu sündmuste üks võtmeisik, hilime president Arnold Rüütel ütles, et tema jaoks on 20. augusti klubi kokkusaamised meeldivad.

"See on tõesti väga meeldiv hetk kohtuda nende inimestega, kellega väga pingelistel võitluse aegadel tuli selliseid otuseid teha, mis võisid olla määravad kogu eluks. Eesti iseseisvuse taastamine on siiski omamoodi ime," sõnas Rüütel.

Klubi kokkusaamistel ei minda mööda ka hetke poliitikast. Arnold Rüütel ütleb, et Eesti inimesed vajavad praegu kindlustunnet.

Teet Kallas andis riigikogu tänastele liikmetele soovituse jääda rahulikuks.

Klubile esitlesid raamatut "Asitõendid 1939-1941. Nõukogude okupatsiooniga Eesti sõjajõududele tekitatud inimkaotused ja materiaalsed kahjud" kolonelleitnant erus Jaak Haud ja Eesti Eruohvitseride Kogu esimees, 20. Augusti Klubi liige Enn Tupp. 

1994. aastal asutatud 20. Augusti Klubi ühendab inimesi, kes kuulusid 1990. aastal valitud Eesti Vabariigi Ülemnõukokku ja hääletasid Eesti iseseisvuse taastamise poolt. 20. augustil 1991 kell 23.03 võttis Eesti Vabariigi ülemnõukogu 69 poolthäälega vastu otsuse taastada Eesti riiklik iseseisvus.

 

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: